W onkologii kluczowa jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Na raka prostaty zapadają już mężczyźni po 40. roku życia. Na temat raka prostaty i zastosowania technologii robotycznych, na łamach Portalu Gazety Wyborczej z urologiem, Pawłem Wiszem rozmowę przeprowadziła Iwona Hajnosz.
Dr Paweł Wisz mówił o kluczowych kwestiach związanych z tym nowotworem. „Nowotwór prostaty może w ogóle nie dawać objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Objawy takie jak problemy w oddawaniu moczu, częstomocz, nocne wstawanie czy krew w moczu mogą być również związane z łagodnym przerostem prostaty, ale musi być to koniecznie zweryfikowane przez urologa.
Współczesna medycyna ma do zaoferowania wiele możliwości terapeutycznych i możemy tę chorobę skutecznie leczyć. Ważną oczywiście kwestią jest etap rozwoju choroby, bo od tego zależy również proces leczenia.
Na skutek pandemii pacjenci doświadczyli wielu ograniczeń, między innymi w dostępie do diagnostyki. A w procesie leczenia onkologicznego kluczowe jest wczesne rozpoznanie choroby. (?) Dziś coraz więcej pacjentów trafia do nas z miejscowo zaawansowanym nowotworem prostaty i z racji tego proces terapeutyczny jest bardziej złożony. Co jednak warto jeszcze raz podkreślić, rak to nie wyrok i na obecnym etapie rozwoju medycyny ze wsparciem nowoczesnych narzędzi czy leków jesteśmy w stanie skutecznie wspierać naszych pacjentów w powrocie do zdrowia.(?)
Gdy wynik rezonansu magnetycznego pokazuje już taki miejscowo zaawansowany stan, nacieki, w krajach takich jak Niemcy, Belgia czy Włochy, gdzie dostęp do nowych technologii jest bardziej powszechny niż w Polsce, pacjent dowie się, że najlepsza dla niego, bo umożliwiająca zachowanie czystości onkologicznej oraz funkcji trzymania moczu, będzie operacja robotyczna.
W Polsce takie podejście nie jest jeszcze powszechne, ale w naszym ośrodku stosujemy europejskie standardy i pacjenci z miejscowo zaawansowanym nowotworem otrzymują leczenie zabiegowe z wykorzystaniem robota da Vinci.(?)
Jestem współautorem pracy opublikowanej w sierpniu 2020 r. w prestiżowym piśmie European Urology podsumowującej badania, w którym wnioski oparliśmy na analizie efektów leczenia pacjentów z zaawansowanym miejscowo rakiem prostaty, zoperowanych w latach 2015-18. Wyniki pooperacyjne zostały poddane badaniu statystycznemu, a wnioski potwierdziły przewagę tej metody operacyjnej nad innymi. W grupie 80 pacjentów tylko 11 wymagało dalszego leczenia – radioterapii i/lub hormonoterapii, w większości przypadków dzięki precyzji, jaką daje chirurgia robotyczna, usunęliśmy wszystkie komórki rakowe, czyli osiągnęliśmy stan czystości onkologicznej.
(?) Jeżeli w rezonansie magnetycznym wykonanym przed operacją mamy podejrzenie nacieku nowotworu na pęcherzyki nasienne, czyli gdy mówimy o zaawansowanym miejscowo nowotworze prostaty, to mając do dyspozycji narzędzie takie jak robot da Vinci, możemy rozszerzyć zakres operacji tak, by usunąć prostatę, pęcherzyki nasienne wraz z powięzią Denonvilliersa. Ten fragment zabiegu jest bardzo trudny technicznie do wykonania z uwagi na to, że powięź ta przylega do odbytnicy. Zabiegi tej klasy wykonuje się tylko w ośrodkach posiadających odpowiedni i sprzęt i doświadczenie. Tylko w takich warunkach mamy pewność, że chirurg osiągnie odpowiedni poziom precyzji i uda mu się oddzielić bardzo wrażliwą strukturę tej śluzówki tak, aby jej nie uszkodzić, czyli w sposób, który zapewni sukces terapeutyczny pacjentowi.(?)
Zabieg zakończy się sukcesem kiedy dojdzie do wyeliminowania nowotworu. Dla jakości życia pacjenta po terapii ma znaczenie również wiele innych aspektów, w tym te związane np. z zachowaniem pełnej funkcjonalności w zakresie trzymania moczu. Co również udaje się osiągać właśnie w takim modelu leczenia. Gdy już mam wynik badania rezonansem magnetycznym i wszystkie inne wyniki badań diagnostycznych, zawsze szczegółowo, przed operacją, wyjaśniam pacjentom jej przebieg i następstwa. Gdy widzę, że stopień zaawansowania nowotworu będzie wymagał usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych, które odpowiadają za wzwód, jasno to komunikuję.”
Na koniec rozmowy dr Paweł Wisz powiedział czym charakteryzuje się dobry lekarz urolog, który wykonuje operacje z wykorzystaniem robota da Vinci oraz o kosztach zabiegu wykonanego w technologii robotycznej.
Pełna treść wywiadu: www.krakow.wyborcza.pl