Wersje cyfrowe zleceń na wyroby medyczne będą obowiązywać przez kolejne miesiące. Do Sejmu trafić ma projekt ustawy wdrażającej system zleceń elektronicznych.
Jak informował NFZ, od 1 czerwca miał obowiązywać ponownie wydruk zlecenia na wyroby medyczne. Powstały jednak obawy, że brak elektronicznej wersji będzie bardzo kłopotliwy dla wielu pacjentów. Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński uspokaja jednak, że wersje cyfrowe będą wydłużone jeszcze o kolejne miesiące. Do Sejmu ma też trafić ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych.
25 maja w komunikacie NFZ poinformował, jak ma wyglądać realizacja zleceń od 1 czerwca.
„W związku z wystąpieniem stanu epidemii od dnia 1 czerwca 2022 r. wymagany jest wydruk potwierdzonego za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne”.
W komunikacie zaznaczono również, że „realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się na podstawie przedstawionego oryginału zlecenia”. Jeżeli jednak nie ma możliwości zweryfikowania i potwierdzenia zlecenia, „do odwołania pozostaje możliwość przesłania zlecenia do dowolnie wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax)”.
Przepis umożliwiający zakup refundowanych wyrobów medycznych bez konieczności pokazania papierowego zlecenia będzie przedłużony. Na razie do końca sierpnia, ale także dłużej, jeśli Ministerstwo Zdrowia uzna to za konieczne. Zgodnie z obecnymi przepisami sam numer zlecenia i numer PESEL uprawnia do zakupów pieluchomajtek, ortez, czy sensoru do pomiaru glukozy. Ministerstwo Zdrowia postanowiło przedłużyć o kolejne trzy miesiące obowiązywanie pewnych rozwiązań technicznych ułatwiających realizację wybranych świadczeń. Dotyczy to także ułatwień w zakresie wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy. Mowa o nich w art. 38 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Od września ministerstwo ponownie przystąpi do analizy w zakresie potrzeby dalszego przedłużenia obowiązywania tych regulacji. I wszystko wskazuje, że je przedłuży. Zgodnie z projektem bowiem wystawiający zlecenie będzie już ustawowo przekazywał pacjentowi jedynie numer zlecenia składający się z maksymalnie 20 znaków oraz kod dostępu składający się z czterech cyfr, jak przy e-recepcie.
Niestety projekt nowelizacji wprowadzający na stałe e-Zlecenie wciąż przewiduje, że realizujący zlecenie, musi w tradycyjny sposób pokwitować odbiór wyrobów medycznych, a zatem na papierze.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl, www.prawo.pl