REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Trzeba refundować nowoczesne leki na raka prostaty

Bez nowoczesnych leków i metod operacyjnych polscy pacjenci z rakiem prostaty nie mogą liczyć na optymalne leczenie. Nowoczesne leki na to schorzenie mogą przedłużyć życie chorego nawet o 56 miesięcy.

Debata „Nowotwory prostaty. Europejskie standardy i polska rzeczywistość” odbyła się w ubiegłym tygodniu. Polscy pacjenci nie dość, że diagnozowani są zbyt późno, to jeszcze leczeni są starymi metodami, które są w stanie przedłużyć im życie zaledwie o kilka miesięcy.

– O ile pacjent z rakiem gruczołu krokowego dysponuje najnowocześniejszymi technikami napromieniania, o tyle operowany jest metodami, których szczyt popularności przypadł na lata 80. ubiegłego stulecia – tłumaczył prof. Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

W Polsce refundowany jest tylko jeden lek na raka prostaty opornego na kastrację i to w grupie chorych, którzy wcześniej otrzymali chemioterapię, a więc w bardzo zaawansowanym stadium choroby.

– Jeżeli mówimy o lekach, które niosą postęp terapeutyczny w raku prostaty, to jednym z nich jest enzalutamid, który ma zupełnie inny mechanizm niż refundowany obecnie abirateron, a trójstopniowość jego działania wskazuje na potrzebę wprowadzenia do refundacji – mówił dr Borkowski, farmakolog kliniczny i prezes Fundacji Razem w Chorobie.

Aneta Lipińska, kierownik działu analiz i strategii w Biurze Prezesa AOTMiT, zauważyła, że wydając rekomendację dotyczącą danego leku, agencja ma obowiązek odnieść się do narzuconego ustawowo progu efektywności kosztowej, stanowiącego równowartość trzykrotności produktu krajowego brutto per capita.

Marek Hok, poseł i lekarz, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, uważa, że w swoich ocenach AOTMiT powinna uwzględnić nie tylko koszty zastosowania technologii czy leku, ale także ich niezastosowania.

Dr Skoneczna podkreśliła, że zaoszczędzić pozwoliłaby też refundacja nowoczesnych leków, bo jeśli zostaną zastosowane wcześniej, wielu pacjentów nie będzie wymagało środków przeciwbólowych, paliatywnej radioterapii czy pobytów w szpitalu.

Bogusław Olawski ze Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” zaznaczył, że przy drobnej zmianie polityki refundacyjnej polscy lekarze są w stanie leczyć lepiej i taniej, a Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia „Gladiator”, dodał, że szwankuje nie tylko refundacja najnowocześniejszych leków, ale i świadomość choroby.

Źródło: www.rp.pl

Skip to content