Agencja Badań Medycznych rozpoczęła rekrutację do badania dotyczącego diagnostyki endometriozy. Jak informuje ABM, realizowany projekt to eksperyment badawczy, który ma na celu ocenę swoistości i czułości oraz wykazanie przydatności zastosowania nowoczesnego, małoinwazyjnego testu EndoRNA w porównaniu do zabiegu laparoskopii w wykrywaniu endometriozy już we wczesnych stadiach.
Badanie nadzoruje prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii, diabetolożka i ginekolożka, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 2019-2024.
– To nietypowa, enigmatyczna choroba o niejednoznacznej definicji, jak również o niejednoznacznych konsekwencjach. Do końca nie wiemy, na jakiej podstawie rozwija się. Klasyczna definicja endometriozy: występowanie tkanki podobnej do takiej, która powinna się znajdować w jamie macicy, w endometrium. Komórki endoemetrium z nie do końca jasnych powodów lokalizują się poza jamą macicy. Towarzyszą temu często: stan zapalny, a przede wszystkim bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe: bolesne miesiączki, bóle przedmiesiączkowe, bóle przy współżyciu, przy oddawaniu stolca, co utrudnia kobietom funkcjonowanie – mówiła w rozmowie z portalem NewsMed.
W rozpoznaniu ognisk utajonych może pomóc test EndoRNA opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Polega na badaniu poziom ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4 (FUT4), który jest obecny w wymazie pobranym z endometrium.
Badanie ABM ma dokonać jego pełnej weryfikacji poprzez porównanie wyników testu z wynikiem z laparoskopii, żeby stwierdzić, czy rzeczywiście jest w pełni wiarygodny.
W ośrodkach w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie i Warszawie trwa rekrutacja pacjentek.
ABM do badania chce zaangażować 450 kobiet w wieku 18-45 lat.
Na stronie ABM pojawiła się lista miejsc, w których trwa rekrutacja: REKRUTACJA
Źródło: NewsMed