REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Terapia genowa raka pęcherza zatwierdzona

Rak pęcherza częściej atakuje mężczyzn. To czwarty najczęstszy nowotwór w tej populacji. Eksperci apelują, że aby poprawić wyniki leczenia nowotworów ogółem, należy skupić działania na najczęstszych nowotworach, w tym na raku pęcherza moczowego.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w piątek pierwszą terapię genową szwajcarskiego producenta leków Ferring Pharmaceuticals do leczenia dorosłych pacjentów z rakiem pęcherza moczowego.

Nowa terapia genowa

Terapia Adstiladrinem przeznaczona jest dla pacjentów z agresywną postacią choroby, u których obecnie istnieje możliwość usunięcia pęcherza moczowego. Lek, który ma być podawany raz na trzy miesiące do pęcherza pacjenta, pobudza organizm do wytwarzania białka do walki z rakiem. Bezpieczeństwo i skuteczność Adstiladrinu oceniono w wieloośrodkowym badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 157 pacjentów, podała FDA.

 Adstiladrin ma być dostępny na rynku w USA w drugiej połowie 2023 r.

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów w Stanach Zjednoczonych. Nieinwazyjny rak pęcherza moczowego (NMIBC) stanowi około 75 proc. wszystkich takich przypadków.

Rak pęcherza moczowego w Polsce

Rak pęcherza moczowego jest drugim najczęstszym nowotworem urologicznym. Mimo to aż do listopada tego roku pozostawał bez programu lekowego. Od 1 listopada 2022 pacjenci z zaawansowanym rakiem pęcherza – u których uzyskano dobry efekt leczenia chemioterapią – będą mogli być leczeni zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.

Sposób leczenia raka pęcherza zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. U osób z nowotworem rozpoznanym w stadium rozsiewu, a także u pacjentów, u których pojawiły się przerzuty, pomimo podjętego leczenia zabiegowego, stosuje się chemioterapię. U wielu pacjentów daje ona kontrolę choroby, ale żeby utrzymać i wzmocnić ten efekt, należy zastosować tzw. immunoterapię podtrzymującą. Utworzenie programu lekowego było jedną z 13 kluczowych rekomendacji rozwiązań systemowych i organizacyjnych, zawartych w raporcie „Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania”.

W Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7 proc. przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2 proc. u kobiet.

Objawy raka pęcherza

Głównym objawem raka pęcherza moczowego jest krew w moczu (krwiomocz). Jasnoczerwone zabarwienie moczu to sygnał, że natychmiast należy udać się do lekarza. Trzeba też pamiętać, że w niektórych przypadkach ilość krwi w moczu może być tak niewielka, że można ją przeoczyć – dlatego warto zwracać uwagę także na inne sygnały:

  • bardzo częste oddawanie moczu (częstomocz),
  • nagły przymus oddania moczu,
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu (dyzuria),
  • utrata masy ciała bez powodu,
  • ból pleców, dolnej części brzucha lub kości,
  • uczucie zmęczenia i kiepskiego samopoczucia.

Źródło: Co w zdrowiu

Skip to content