W dniach 18-24 czerwca w Polsce po raz czwarty będziemy obchodzić Światowy Tydzień Kontynencji, inicjatywę Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS), która ma na celu popularyzowanie problematyki nietrzymania moczu, podnoszenie świadomości nt. zaburzeń związanych z NTM oraz promowanie interdyscyplinarnego podejścia do leczenia nietrzymania moczu. Stowarzyszenie „UroConti” działając w imieniu osób z nietrzymaniem moczu, co roku aktywnie włącza się w obchody Tygodnia.
Inauguracją tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Kontynencji będzie Druga Konferencja Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, która odbędzie się 18 czerwca o godz. 10:30 w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie to będzie doskonałą okazją do debaty nad problematyką leczenia nietrzymania moczu, zaopatrzeniem w środki pomocnicze oraz systemem opieki długoterminowej nad osobami niesamodzielnymi. „Wzorując się na międzynarodowych doświadczeniach oraz uczestnictwie w tegorocznym Global Forum of Incontinence w Kopenhadze, pragniemy nagłaśniać problematykę nietrzymanie moczu również w Polsce” – argumentują władze „UroConti”.
W konferencji udział wezmą liczni członkowie Stowarzyszenia „UroConti”, reprezentujący wszystkie 8 oddziałów: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Łódź, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław, reprezentanci innych polskich organizacji pacjenckich, przedstawiciele środowiska medycznego, międzynarodowych organizacji tj: World Federation of Incontinent Patients (WFIP), International Continece Society (ICS), Eucomed, oraz zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Sejmowej Komisji Zdrowia.
Podczas konferencji przedstawiciele międzynarodowych organizacji podzielą się swoimi doświadczeniami. Zaproszona na tegoroczne spotkanie Frankie Bates z Kanady zaprezentuje raport dot. społecznych oraz ekonomicznych aspektów problematyki nietrzymania moczu. Ponadto na spotkaniu, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane wyniki polskiego raportu dot. kosztów społeczno – ekonomicznych NTM w Polsce, przygotowanego pod auspicjami Stowarzyszenia „UroConti”, oraz Międzynarodowej Federacji Pacjentów z Nietrzymaniem Moczu (WFIP).
Tegoroczne spotkanie w Ministerstwie Zdrowia to również doskonała okazja, by podsumować ostatnie 12 miesięcy, zwracając przy tym szczególną uwagę na brak poprawy sytuacji osób z NTM, w tym brak nowelizacji przepisów regulujących dostęp do zaopatrzenia pomocniczego dla osób z NTM, o które Stowarzyszenie „UroConti” wielokrotnie postulowało do Ministerstwa Zdrowia oraz wprowadzenie nowych, absurdalnych przepisów w refundacji leków na pęcherz nadreaktywny.
POSTULATY STOWARZYSZENIA „UROCONTI”