REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Spór o opiekuna medycznego

Czy w opiece długoterminowej opiekun medyczny powinien posiadać takie same uprawnienia jak pielęgniarka? Odpowiedź na to pytanie poróżniła środowisko pielęgniarskie.

Według wspólnego stanowiska konsultantów krajowego i wojewódzkich w Dziedzinie Pielęgniarstwa Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych świadczenia pielęgnacyjne powinny być wykonywane przez pielęgniarkę lub opiekuna medycznego.

Świadczenia pielęgnacyjne nie są stricte świadczeniami zdrowotnymi, jest to pomoc chorym osobom niesamodzielnym w zaspokajaniu ich codziennych podstawowych potrzeb życiowych, takich jak mycie, karmienie, w tym pomoc w odżywianiu, w wydalaniu i przemieszczaniu się – argumentują. – Czynności te wymagają osobistego zaangażowania personelu, tj. pielęgniarek i opiekunów medycznych oraz używania sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego oraz środków pomocniczych.            

Na zrównanie uprawnień pielęgniarki i opiekuna medycznego w żadnym wypadku nie godzi się Prezydium Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

– Różnice programowe pomiędzy kształceniem pielęgniarek a opiekunów medycznych są tak wyraźne, że jednoznacznie można stwierdzić, iż opiekun medyczny może jedynie asystować pielęgniarce podczas wykonywania świadczeń pielęgnacyjnych – podają w uzasadnieniu.

Opinia konsultantów stanowi parasol ochronny dla wprowadzenia na rynek usług o wiele tańszych niż pielęgniarskie, co godzi w dobro zawodu pielęgniarki oraz budzi nasz zdecydowany sprzeciw – dodają.                

Do pobrania:

Opinia konsultanta krajowego oraz konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych (PDF, 682 kB).

Stanowisko Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (PDF, 56 kB).

Skip to content