REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Służba zdrowia przyjazna seniorom potrzebna od zaraz

Statystyki i prognozy demograficzne GUS na najbliższe 20 lat nie są optymistyczne, przewidują znaczny wzrost liczby osób w wieku 65 lat i więcej, sygnalizując jednocześnie zwiększony przyrost osób niesamodzielnych wymagających opieki.

Choć sytuacja jest niepokojąca nadal niewiele robi się w systemie ochrony zdrowia w kierunku poprawy świadczeń opiekuńczych czy kompleksowej opieki medycznej dla osób starszych. Obecne świadczenia są po prostu niewystarczające.

Eksperci z zakresu medycyny są zgodni, że obecny system nie uwzględnia potrzeb osób starszych, co niezwłocznie wymaga poprawy. Obecnie mamy w Polsce 275 lekarzy geriatrów, część tej grupy to lekarze z dużym stażem, osoby w zaawansowanym wieku. Istnieje więc silna potrzeba wyszkolenia nowej kadry specjalistów geriatrii. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza jest to niezbędne, gdyż w przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia z luką pokoleniową. Ponadto, jego zdaniem, poza szkoleniem nowej kadry należy położyć większy nacisk na przekazanie wiedzy z zakresu geriatrii także lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej oraz pracującym na oddziałach wewnętrznych, którzy również w swojej pracy bardzo często zajmują się osobami starszymi.

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia w Polsce brakuje również systemu skoordynowanej pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych. Opieka długoterminowa wymaga gruntownych zmian i nowych rozwiązań.

Zapotrzebowanie na opiekę skutkuje rosnącą liczbą opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin osób starszych, które często swoją pracę zawodową poświęcają na rzecz opieki nad niesamodzielnym krewnym, jednocześnie odciążając instytucjonalną opiekę długoterminową. Niestety w tej mierze również system służby zdrowia niewiele pomaga. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych z tytułu stwierdzonej niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 153,00 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Przyznawany zasiłek niestety nie pokrywa kosztów związanych z opieką nad osobami niesamodzielnym, dlatego rola opiekunów rodzinnych w systemie opieki długoterminowej również wymaga gruntownych zmian i większego dofinansowania ze strony budżetu państwa.

Skip to content