Średnia długość życia kobiet przewyższa tę u mężczyzn, co sprawia, że okres starości przynosi im więcej wyzwań. Jak jednak wynika z raportu OECD i Komisji Europejskiej „Health at a Glance. Europe 2024”, nie jest to jedyny czynnik wpływający na ich sytuację. Kobiety w starszym wieku często znajdują się w gorszym położeniu finansowym, co ogranicza ich możliwości dbania o zdrowie i komfort życia.
Już w momencie wejścia w wiek senioralny kobiety częściej niż mężczyźni zgłaszają przewlekłe choroby oraz niepełnosprawność, a problem ten nasila się wraz z wiekiem. Według danych przytoczonych w raporcie, w latach 2021-2022 aż 44% osób w wieku 65+ zmagało się z co najmniej dwiema chorobami przewlekłymi. Wśród mężczyzn było to 40%, natomiast wśród kobiet – 46%. Różnice te są szczególnie widoczne w Europie Środkowo-Wschodniej, m.in. w Rumunii, Słowacji, Łotwie i Chorwacji. Polska nie została uwzględniona w tej części raportu, jednak ogólny wskaźnik wielochorobowości seniorów w naszym kraju wynosi 52%, przy czym wśród kobiet sięga 55%, a wśród mężczyzn 48%.
Autorzy raportu podkreślają, że starsze kobiety są bardziej narażone na przewlekłe schorzenia, takie jak zapalenie stawów, osteoporoza, depresja czy demencja. W pewnym stopniu wynika to z faktu, że kobiety częściej i wcześniej korzystają z opieki medycznej, co pozwala na wcześniejsze wykrycie problemów zdrowotnych. Mimo to znaczna część kobiet w wieku 65+ cierpi na liczne dolegliwości.
Raport zwraca także uwagę na trudności, jakie wiele starszych kobiet ma w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy dbanie o higienę. Oznacza to, że znaczna część z nich będzie potrzebować długoterminowej opieki. Tymczasem kobiety mają mniejsze możliwości finansowe na pokrycie kosztów takiej opieki – ich świadczenia emerytalne są średnio o 26% niższe niż u mężczyzn, a ponad 20% kobiet powyżej 75. roku życia żyje poniżej granicy ubóstwa. Ponadto seniorki mają wyższy wskaźnik niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych, co wynika zarówno z większego zapotrzebowania na opiekę medyczną, jak i z niższych dochodów.
Najlepszą sytuację zdrowotną seniorów odnotowano w Holandii, Szwecji i na Malcie – w tych krajach problem wielochorobowości dotyczy maksymalnie jednej trzeciej starszych osób, a różnice między kobietami a mężczyznami są minimalne.
Źródło: Medexpress