Prawie u połowy pacjentów nowotwór pęcherza jest skutkiem palenia tytoniu. Około jedna trzecia wynika z zawodowej ekspozycji na różne szkodliwe substancje chemiczne. Nie u wszystkich osób z rakiem pęcherza występuje krwiomocz, dlatego powinniśmy zwracać uwagę także na inne objawy.
Rak pęcherza jest dość częstym nowotworem ale wciąż bagatelizowanym. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 8 tys. nowych przypadków tego nowotworu. Zachorowania w znacznym stopniu zależą od stylu życia.
W Polsce rak pęcherza jest wykrywany późno. U dużej części pacjentów jest rozpoznawany w stadium, gdy jest już zaawansowany i inwazyjny. Dlatego umiera ten nowotwór około 4 tys. pacjentów rocznie. Podstawowym badaniem, które może pomóc wcześnie wykryć raka pęcherza jest zwykłe, ogólne badanie moczu. Jest to badanie tanie, niebolesne, bardzo łatwe do wykonania. Warto je wykonywać regularnie nawet, jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, czy nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów. Dzięki temu możemy znaleźć chorobę we wczesnym stadium rozwoju.
Najbardziej niepokojące jest czerwone lub różowe zabarwienie moczu. Wtedy konieczne jest natychmiastowe wykonanie badania ogólnego moczu. Ważne jest, by obserwować również stolec. Czerwone zabarwienie moczu lub stolca, nawet jeśli pojawiło się i minęło, jak najszybciej należy zameldować o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu. W takim wypadku, oprócz badania ogólnego moczu należy wykonać USG jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego. Trzeba pamiętać, że pęcherz musi być wypełniony jak balon, bo tylko wtedy można go dobrze ocenić w badaniu USG.
– Nie u wszystkich osób z rakiem pęcherza występuje krwiomocz, dlatego trzeba zwracać uwagę także na inne objawy – zwraca uwagę dr Iwona Skoneczna, onkolog specjalizującym się w nowotworach urologicznych. Niepokojąca jest trwająca ponad 2 tygodnie infekcja dróg moczowych oraz problemy z oddawaniem moczu, szczypanie, pieczenie, ból, jak też częste oddawanie moczu. Niektóre nowotwory mogą podrażniać pęcherz moczowy, w taki sposób, że nie dają krwawienia lecz przypominają infekcję.
Urolog powinien zajrzeć do środka pęcherza moczowego za pomocą instrumentu o nazwie cystoskop. Cytoskopia wykonywana jest w znieczuleniu. Lekarz ma wówczas możliwość dokładnego obejrzenia pęcherza oraz wycięcia podejrzanych zmian. Jeśli zmiany są niewielkie możliwe jest wycięcie ich w całości, natomiast jeśli są duże i rozległe, pobiera się z nich wycinki. Następnie wycinki te są analizowane pod mikroskopem. Badanie histopatologiczne daje ostateczną odpowiedź, czy mamy do czynienia z rakiem oraz z jakim jego typem.
Źródło: Puls Medycyny