REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Robotyczna operacja usunięcia pęcherza w Lublinie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie po raz pierwszy przeprowadzono operację usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu robota.

Lubelski szpital w prestiżowym gronie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dokonano przełomu w dziedzinie chirurgii urologicznej. Po raz pierwszy w regionie przeprowadzono operację usunięcia pęcherza moczowego przy użyciu  systemu robotycznego. Zabieg wykonany został przez dr Janusza Freya oraz dr Gabriela Surdackiego. Stanowi nowoczesne podejście do leczenia nowotworów układu moczowego, znacznie przewyższające tradycyjne metody chirurgiczne.

Lubelski szpital dołączył do elitarnej grupy 43 placówek w Polsce, które wykorzystują robota do przeprowadzania skomplikowanych operacji.

Szpital od ponad dwóch lat stosuje systemy robotyczne w nowotworach układu moczowego

Szpital od ponad dwóch lat stosuje system robotyczny da Vinci w leczeniu nowotworów układu moczowego. Pierwszą operacją, która weszła do rutynowej praktyki, była prostatektomia radykalna. Dotychczas szpital przeprowadził ponad 230 takich zabiegów.

Cystektomia radykalna, czyli operacja usunięcia pęcherza moczowego, jest standardowym podejściem w leczeniu zaawansowanego raka tego narządu. Tradycyjnie operacja ta wymagała dużego nacięcia w podbrzuszu. Wiązało się to z dużym bólem pooperacyjnym i koniecznością przetaczania krwi. Użycie robota zmniejsza te niedogodności, ograniczając ból, utratę krwi oraz skracając czas rekonwalescencji.

Dr Janusz Frey, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiada szerokie doświadczenie w chirurgii ogólnej i urologicznej, zdobywane w renomowanych szpitalach w Szwecji. Jego kariera koncentruje się na zaawansowanych operacjach robotycznych, a od niedawna swoje umiejętności przenosi na polski grunt, szkoląc kolejnych specjalistów.

Dr Gabriel Surdacki, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, to pierwszy certyfikowany operator robota da Vinci w Lublinie. Jego szkolenie w Berlinie oraz bogate doświadczenie operacyjne stanowią fundament nowoczesnej urologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Inne zaawansowane operacje urologiczne

W szpitalu wykonywane są także inne zaawansowane operacje urologiczne, takie jak nefrektomia czy nephron sparing surgery. Dzięki zastosowaniu robota da Vinci cechują się one mniejszą utratą krwi oraz szybszym powrotem pacjentów do zdrowia. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala pacjentom szybciej wracać do normalnego życia, a proces rekonwalescencji jest znacznie mniej uciążliwy.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content