W sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, poświęconej wyrobom medycznym rozmawiano o przełomie w regulacjach dotyczących rynku wyrobów medycznych. Obecnie ustawa o wyrobach medycznych analizowana jest w komisji prawnej Rządowego Centrum Legislacji i najprawdopodobniej w ciągu miesiąca zostanie przyjęta przez Radę Ministrów.
„– Wierzę, że nowe przepisy zdynamizują rynek wyrobów medycznych. Trudno mówić jedynie, że obecny rok będzie rynkiem wyrobów medycznych. Żyjemy w ogóle w erze technologii i wyrobów medycznych. To co teraz obserwujemy w technologiach informatycznych, przetwarzania informacji medycznych pozwala stwierdzić, że jesteśmy u progu rewolucji, która jeszcze nie dotarła – przekonywał Dominik Dziurda, dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej AOTMiT.(?)
Na rynku Unii Europejskiej istnieje ponad 500 tys. rodzajów wyrobów medycznych. Od tych wydawałoby się trywialnych – pieluchomajtek, maseczek chirurgicznych i plastrów samoprzylepnych po soczewki kontaktowe, aparaty rentgenowskie, wentylatory, rozruszniki serca, oprogramowanie, implanty piersi, protezy biodra. (?)
W Polsce działa około 3400 podmiotów wytwarzających wyroby medyczne oraz ok. 3 tys. ich importerów i dystrybutorów.(?)
Najważniejszym beneficjentem całej branży i w ogóle fundamentem całego systemu ochrony zdrowia jest pacjent.(?)
– To jak cały ten system oceniają Polacy jest oczywiste. Ochrona zdrowia jest permanentnie w programie naprawczym i ciągle nie możemy dotrzeć do punktu, w którym pacjent byłby usatysfakcjonowany. Podobnie jest w branży wyrobów medycznych. Jest tu wiele plusów, ale są i minusy. Przede wszystkim to drenowanie kieszeni pacjenta – podkreślał Prezes Grzesiak.(?)
Jak mówił prezes Instytutu Praw Pacjenta, istnieją co prawda możliwości refundowania wyrobów medycznych, ale limity jakie w refundacji obowiązują są niezmieniane od prawie dwudziestu lat.(?)
– Są, to prawda zwiększane limity ilościowe i coś w tym zakresie się ruszyło. Jednak zgodnie z raportem polski pacjent, w porównaniu z obywatelami krajów ościennych, dopłaca do wyrobów medycznych najwięcej. To pokazuje jak duże obciążenie w systemie nakładane jest na pacjenta – dodał.”
Więcej: www.rynekzdrowia.pl