REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Refundacja wyrobów medycznych kieruje się własnymi zasadami

Określenie jasnych zasad refundacji wyrobów medycznych to bardzo ważna sprawa dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia.

Skomplikowany system finansowania i refundowania tego rodzaju produktów – od pieluchomajtek po protezy i wózki inwalidzkie – miał zostać uproszczony i ujednolicony dzięki nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych.

Obecnie zasady refundacji wyrobów medycznych są w dużej mierze kalką rozwiązań stosowanych przy refundacji leków.

Farmacja kieruje się zupełnie innymi regułami – substancje czynne są takie same u różnych producentów, tymczasem w przypadku pojedynczego wyrobu medycznego – np. wózka inwalidzkiego, worka stomijnego czy endoprotezy – istnieje od kilku nawet do kilku tysięcy modeli różniących się rozmiarem czy materiałem.

Przedsiębiorcy, zrzeszeni w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, obawiają się, że dla każdego modelu wyrobu trzeba będzie składać odrębny wniosek refundacyjny, co wprowadzi i zamieszanie i będzie zbyt kosztowne.

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) dopłacił ponad 0,9 mld zł do wyrobów medycznych, kupowanych przez pacjentów w aptekach bądź sklepach specjalistycznych. Pokrył też koszty wyrobów zapewnianych pacjentom nieodpłatnie w ramach pobytu w szpitalach.

Źródło: www.rynekaptek.pl

Skip to content