Podczas Pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, dużo uwagi poświęcono kwestii refundacji zaopatrzenia w środki pomocnicze dla osób z nietrzymaniem moczu. Przedstawiciele Stowarzyszenia „UroConti” w obecności reprezentantów Ministerstwa Zdrowia oraz licznie zgromadzonych przedstawicieli organizacji pozarządowych wygłosili swoje postulaty, podkreślając konieczność zmian obecnej sytuacji.
– Pacjenci z nietrzymaniem moczu w chwili obecnej mają mocno ograniczone możliwości korzystania zarówno z nowoczesnych terapii, jak i z odpowiedniego zaopatrzenia w środki wchłaniające – argumentowali przedstawiciele „UroConti”. – Czy dwie pieluchy na dobę wystarczy aby zachować podstawy higieny osobistej? – pytali członkowie Stowarzyszenia.
Specjalny gość konferencji p. Zdenek Kucera, reprezentujący WFIP (Międzynarodową Federację Pacjentów z Nietrzymaniem Moczu) z Czech zaprezentował uczestnikom spotkania obecny system refundacji środków absorpcyjnych w Czechach.
Obecnie w Czechach refundowane są:
Lekkie NTM (55-100 ml moczu/w ciągu 4 godzin):
Średnie NTM (ok. 200 ml moczu/w ciągu 4 godzin):
Ciężkie NTM (ponad 200 ml moczu/ w ciągu 4 godzin):
Natomiast aktualnie w Polsce limit ilościowy środków absorpcyjnych wynosi 60 sztuk miesięcznie, natomiast limity cenowe to 90 i 77 zł (dla osób z chorobami nowotworowymi).
Porównując system zaopatrzenia w Czechach z polskimi realiami widać, jak duże są dysproporcje w dostępie do refundacji środków wchłaniających dla osób z nietrzymaniem moczu w sąsiadujących krajach.
Konferencja Stowarzyszenia „UroConti” była więc doskonałą okazją, by zwrócić uwagę Ministerstwu Zdrowia na konieczność zmian obowiązujących przepisów. Doświadczenia sąsiadów pokazują jak wiele jeszcze należy zrobić w polskim systemie, by dorównywał on standardom europejskim, aby osoby z nietrzymaniem moczu mogły korzystać z refundacji środków wchłaniających zapewniających im komfort oraz higienę osobistą.