REKLAMA
Ukraina, solidarność, jesteśmy solidarni, jesteśmy z Wami

Refundacja leków dla seniorów po pierwszym czytaniu w senacie

20 lipca w senacie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o darmowych lekach dla 70-latków. Szef koła senatorów niezależnych Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że obecny system refundacji leków „daje polskiemu seniorowi bardzo mało wsparcia”.

– Średnia życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. To znaczy, że przeciętny mężczyzna nigdy nie będzie miał w Polsce szansy skorzystania z darmowych leków, finansowanych przez państwo, pomijając już to, że lista tych leków jest bardzo skromna i często obejmująca leki o mniejszej efektywności – mówił Kwiatkowski.

– Granica 75 lat powoduje, że wielu polskich seniorów nie dożywa możliwości skorzystania z systemu bezpłatnych leków. Dlatego w imieniu grupy senatorów zgłosiłem projekt ustawy o bezpłatnych leków 70 plus – dodał.

Szefowa senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) zauważyła, że zasadniczej reformy wymaga cały system refundacji leków. Przede wszystkim mówiła o rozszerzeniu listy leków, które podlegają refundacji.

Od 2016 roku obowiązuje system refundacji leków dla seniorów 75+, w ramach którego część leków jest darmowa.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą. Ustawy uchwalane przez Senat trafiają do Sejmu, a potem podlegają normalnej procedurze ustawodawczej.”

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content