Rada Naukowa Programu Prospołecznego ?NTM – Normalnie Żyć? wydała pozytywną opinię dot. stanowiska Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) w sprawie finansowania środków stosowanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB). Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami AOTM wydała rekomendację w sprawie finansowania ze środków publicznych bursztynianu solifenacyny i wodorowinianu tolterodyny – dwóch substancji stosowanych w leczeniu OAB.
Rada Naukowa Programu NTM wyraziła swoje zadowolenie, że po raz pierwszy w historii III RP zauważono konieczność refundacji leczenia pęcherza nadreaktywnego i nietrzymania moczu z parć naglących. Przedstawiciele Rady zwrócili uwagę, że sytuacja polskich pacjentów w kwestii leczenia nietrzymania moczu znacznie odbiega od standardów europejskich. Zauważyli również, że w ciągu ostatnich lat znacznej poprawie uległy możliwości refundacji i dostępności do leczenia wysiłkowego NTM. Niestety nie można powiedzieć tego samego o leczeniu nietrzymania moczu z parć naglących i pęcherza nadreaktywnego.
– Leki stosowane w leczeniu pęcherza nadreaktywnego są pełnopłatne (z wyjątkiem 30% refundacji w stwardnieniu rozsianym), co stawia nas w ostatniej piątce krajów Europy. Często zmuszeni byliśmy wysłuchiwać żalów naszych pacjentów, że ich po prostu nie stać na leczenie. Pęcherz nadreaktywny jest schorzeniem przewlekłym, które można skutecznie kontrolować przy pomocy racjonalnej terapii nowoczesnymi lekami antycholinergicznymi typu: solifenacyna, darifenacyna, tolterodyna i fesoterodyna. Racjonalnej, to znaczy takiej która jest akceptowana przez pacjenta, może trwać odpowiednio długo i nie powoduje objawów ubocznych przewyższających samą dolegliwość – czytamy w opinii.
Opinia Rady Naukowej ds. NTM została poparta przez liczne organizacje i stowarzyszenia pacjenckie.