REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Raport: „Badanie urodynamiczne – doświadczenia pacjentów”

Raport „Badanie urodynamiczne – doświadczenia pacjentów” przedstawia wnioski z przeprowadzonego wśród członków Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” badania, dotyczącego doświadczeń pacjentów z problemem nietrzymania moczu, związanych z zastosowaniem i wykonywaniem badania urodynamicznego.

Jak wykazało badanie, ponad połowa chorych, którzy mieli okazję stosować obecnie refundowane leki antycholinergiczne, stosowane w zespole pęcherza nadreaktywnego potwierdzonym badaniem urodynamicznym, odczuła związane z nimi działania niepożądane, między innymi suchość w ustach, nudności i bóle brzucha. Ważnym wnioskiem wypływającym z przeprowadzonego badania jest również to, że blisko 60% pacjentów z OAB lub mieszanym nietrzymaniem moczu, którzy nie zdecydowali się na leczenie farmakologiczne, nie podjęło tego leczenia ze względu na konieczność wykonania badania urodynamicznego.

Z kolei, dla większości chorych, którzy przeszli badanie urodynamiczne, stanowiło ono bardzo niekomfortowe bądź wiążące się ze średnim komfortem doświadczenie. Jak czytamy w raporcie, blisko połowa osób cierpiąca na OAB lub mieszane NTM podjęłaby terapię lekami refundowanymi, jeżeli nie wiązałaby się z koniecznością wykonania badania urodynamicznego.

Przeprowadzona ankieta potwierdza zatem, że badanie urodynamiczne, które zgodnie ze stanowiskiem specjalistów, nie jest konieczne do postawienia diagnozy zespołu pęcherza nadreaktywnego, stanowi obecnie dla pacjentów bardzo dużą barierę przed podjęciem leczenia farmakologicznego. Co więcej, jest to metoda diagnostyczna wiążąca się z bardzo dużym dyskomfortem pacjentów.

Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.

Skip to content