W Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT został opublikowany raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Raport dotyczy świadczeń gwarantowanych obejmujących choroby układu moczowo-płciowego.
Wpływają na jakość życia pacjentów i generują wysokie koszty pośrednie związane z absencjami chorobowymi. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi z tego obszaru są choroby nowotworowe układu moczowo-płciowego, kamicę moczową, przewlekłą i ostrą niewydolność nerek. W leczeniu chorób układu moczowo-płciowego na szczególną uwagę zasługują techniki małoinwazyjne. Ich stosowanie pozwala na skrócenie czasu hospitalizacji pacjenta, zmniejszenie liczby powikłań i szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej.
Proponowane projekty opierają się o wyniki analizy kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców w związku ze sprawowaną opieką. Analizie podlegało przede wszystkim zróżnicowaniu kosztów w zależności od techniki operacyjnej. Zanalizowano także wykorzystywanego sprzętu, w celu adekwatnego oszacowania kosztów zabiegów małoinwazyjnych.
W odniesieniu do świadczeń szpitalnych rozliczanych w ramach sekcji L: ?Choroby układu moczowo płciowego? oraz PZ: ?Choroby dzieci – leczenie zabiegowe? projekty taryf zakładają:
W celu promowania zabiegów małoinwazyjnych zrównano wyceny dużych zabiegów endoskopowych na nerce (dotąd niżej wycenionych) z otwartymi. Płatnik będzie też więcej płacił za usunięcie gruczołu krokowego metodą laparoskopową niż klasyczną. Na zasadność takiego kroku wskazywali eksperci i Rada ds. Taryfikacji; potwierdzeniem były zaś wyniki analiz kosztowych.
7 zabiegów takich jak: Operacja stulejki, szycie rany prącia, inna uretroskopia, cystoskopia przecewkowa, wycięcie lub biopsja i zniszczenie zmiany skóry prącia, przezskórna biopsja gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze) oraz biopsja stercza przezodbytnicza wielomiejscowa należy przenieść do innych ambulatoryjnych grup świadczeń, których wartość odpowiada wynikom analizy kosztów. W celu promowania wykonywania świadczeń w warunkach ambulatoryjnych padła propozycja zwiększenia wyceny procedury o kodzie ICD-9 98.51 Pozaustrojowa litotrypsja nerki/moczowodu/pęcherza. Jest ona rozliczana w ramach ambulatoryjnej grupy świadczeń Z111 oraz ze względu na brak grupy odpowiadającej wartością wycenie świadczenia wydzielenie nowej grupy.
Dodatkowo rozważane są:
Wprowadzenie w życie proponowanej taryfy świadczeń będzie wiązało się z dodatkowymi nakładami finansowymi, które oszacowano na:
Do raportu w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi w terminie 7 dni od dnia jego opublikowania, tj. do 7 grudnia 2020 roku. Uwagi będą przyjmowane za pomocą formularza, który we wskazanym terminie należy przesłać na adres: taryfa.uwagi@aotm.gov.pl.
Uwagi można także zgłaszać osobiście w siedzibie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ul. Przeskok 2, 00-032 Warszawa, bądź przesłać przesyłką kurierską lub pocztową na adres siedziby Agencji.
Formularz do pobrania oraz instrukcja jego wypełnienia i przesłania znajdują się w miejscu publikacji raportów.
Przekierowanie do miejsca publikacji raportów.
Pobierz raport.
Źródło: www.aotm.gov.pl