REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Ranking najlepszych szpitali urologicznych i ginekologicznych

Tygodnik „Wprost” opublikował ranking najlepszych szpitali ginekologicznych i urologicznych w Polsce, w tym leczących NTM.

Najlepsze placówki urologiczne…

Zdaniem prof. Piotra Chłosty, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) i szefa zwycięskiego w rankingu „Wprost” Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, za 25 lat urolog zrówna się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą go odwiedzali równie często, co dziś lekarza rodzinnego.

Polskie Towarzystwo Urologiczne pracuje nad przywróceniem rzetelnego obrazu urologa. Do dziś wielu pacjentów, ale i lekarzy, wciąż myśli jako o specjaliście od leczenia problemów z pęcherzem u starszych panów.

Urolog to chirurg zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu moczowego u obu płci i układu moczopłciowego u mężczyzn. Jego rola jest rozległa – od leczenia chorych na raka, przez pobieranie od dawców żywych i martwych i przeszczepianie nerek czy pęcherza, po finezyjne operacje endoskopowe. Nieinwazyjne zabiegi endoskopowe w 80 proc. zastąpiły w Krakowie operacje otwarte. Obarczone są one większym ryzykiem powikłań i zmuszają chorego do dłuższego pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Zespół prof. Chłosty wykonuje też rozległe operacje onkologiczne, polegające na wycinaniu czopów nowotworowych, czyli raków np. nerki wrastających do serca. Operacje, obarczone dużym ryzykiem zgonu około i pooperacyjnego, wykonywane są tu najczęściej w kraju. Krakowska klinika dysponuje największym materiałem i najlepszymi wynikami w tym względzie.

Z rozległych operacji onkologicznych słynie też Klinika Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jej kierownik prof. Henryk Zieliński przyznaje, że do szpitala przy ulicy Szaserów trafiają pacjenci w bardzo zaawansowanych stadiach nowotworu nerek czy pęcherza. Kwalifikujący się wtedy wyłącznie do operacji metodami tradycyjnymi. Wykorzystuje się tu technikę embolizacji [zamknięcia dopływu krwi – red.] układu tętniczego – tętnicy nerkowej w przypadku zaawansowanych rozsianych nowotworów nerek lub tętnicy biodrowej wewnętrznej w rozległym raku pęcherza. Taki zabieg, wykonany przez chirurgów naczyniowych i poprzedzający operację urologiczną, pozwala ograniczyć śródoperacyjną utratę krwi.

… i ginekologiczne

Ginekolog, podstawowy lekarz kobiet młodych, staje się najważniejszy również dla pań po pięćdziesiątce. Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia mapami potrzeb zdrowotnych, w latach 2010-12 nowotwory ginekologiczne leczono u 76 tys. pacjentek.

W 2012 roku rak trzonu macicy zajmował dziewiąte miejsce pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe, jajnika – 12, a szyjki macicy – 13. Lekarz chorób kobiecych zyskuje na znaczeniu nie tylko ze względu na choroby nowotworowe, ale również na leczenie problemów związanych z NTM.

Dzięki działalności organizacji pacjenckich i marketingowi szeptanemu coraz więcej pacjentek z nietrzymaniem moczu czy wypadaniem narządu rodnego zgłasza się do ginekologa i otrzymuje fachową pomoc, znacznie poprawiając swój komfort życia.

Nietrzymaniem moczu, od lat zajmuje się zwycięzca rankingu oddziałów ginekologicznych – Oddział Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zespół prof. Kazimierza Pityńskiego, kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Collegium Medicum UJ, dysponuje najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym i operacyjnym. Również Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego leczy za pomocą technik jak najmniej inwazyjnych. Zespół kierowany przez prof. Pawła Kamińskiego stara się zwiększyć liczbę operacji wykonywanych drogą pochwową, m.in. w przypadku histerektomii, czyli wycięcia macicy. Nowoczesne, innowacyjne metody są stosowane również w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie . To tu po raz pierwszy w kraju zastosowano nowatorską metodę krioprezerwacji. Jest jedyną szansą na naturalne zajście w ciążę dla kobiet po chemioterapii lub radioterapii. Ginekolodzy podkreślają, że operacje, szczególnie nietrzymania moczu, wymagają sporego doświadczenia i sprawności. Pacjentki powinny wybierać renomowane ośrodki z najlepszymi wynikami, w których takie zabiegi wykonywane są najczęściej.

Pełen ranking szpitali tygodnika „Wprost” dostępny na stronie internetowej tutaj.

Źródło: www.zdrowie.wprost.pl

Skip to content