REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Psychologia / psychiatria

Inkontynencja a zdrowie psychiczne

Nietrzymanie moczu potrafi znacznie obniżyć poziom życia, ponieważ często wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości. Pacjenci odczuwają wstyd i bezradność, przez co ograniczają wychodzenie z domu, rezygnują z pracy i kontaktów społecznych. Inkontynencja może być też przyczyną zaburzeń seksualnych a w konsekwencji – zaniechania aktywności seksualnej. Te powody często prowadzą nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale nawet do zaburzeń depresyjnych, czy lękowych.

Niestety NTM wciąż pozostaje problemem wstydliwym, o którym pacjenci rzadko chcą rozmawiać otwarcie. To błąd, ponieważ schorzenie można leczyć! Warto wybrać się do lekarza, który dokona odpowiedniej diagnozy i dobierze skuteczne metody leczenia oraz zaopatrzenia w specjalistyczne środki pomocnicze. Jeśli jednak codzienność z nietrzymaniem moczu okaże się przytłaczająca, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty, który zadba również o zdrowie psychiczne.

Psychiatra, psycholog, seksuolog a może psychoterapeuta?

Obok sfery fizycznej pacjentów, ważna jest też sfera psychiczna. Jest to szczególnie niezwykle ważne, gdy mamy do czynienia ze schorzeniami wstydliwymi, jakimi są nietrzymanie moczu czy kału. Odpowiednie przygotowanie do leczenia oraz pozytywne nastawienie mogą pomóc w osiąganiu lepszych wyników terapeutycznych.

W przypadku zaburzeń o podłożu psychicznym, kluczową rolę odgrywają: psychiatra, psycholog, seksuolog oraz psychoterapeuta.

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia. Jego zadaniem jest diagnoza psychologiczna pacjenta oraz udzielanie pomocy psychologicznej. Psycholog bardzo często mylony jest z psychiatrą, który z kolei jest absolwentem studiów medycznych po odbyciu kilkuletniej specjalizacji z zakresu psychiatrii. Psychiatra jest więc lekarzem zajmującym się diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób o podłożu psychicznym.

Seksuolog zajmuje się z kolei szeroko pojętą sferą życia seksualnego człowieka. Warto udać się do niego, gdy nietrzymanie moczu (bądź inne trudności) utrudniają pożycie seksualne.

Ważną rolę w walce z problemami psychicznymi może odgrywać również psychoterapeuta. Jest to osoba, która oprócz ukończenia studiów magisterskich (niekoniecznie na kierunku psychologicznym, mogą to być również studia np. na kierunku pedagogika, socjologia, resocjalizacja itp.) odbyła szkolenie psychoterapeutyczne.

Ważne: w przypadku konieczności włączenia leczenia farmakologicznego, tylko psychiatra może wypisać receptę na stosowny lek.

Niezbędne wsparcie specjalisty

Choć nietrzymanie moczu to powszechny problem na skalę globalną, dla wielu osób nadal pozostaje tematem wstydliwym. Warto jednak rozmawiać o nim otwarcie. Wsparcie specjalistów może okazać się niezbędne przy pracy nad zdrowiem psychicznym w nietrzymaniu moczu.  Osoby te mogą pomóc w zrozumieniu problemu, otwarciu się i obniżeniu napięcia emocjonalnego. Mają do tego zazwyczaj duże doświadczenie ponieważ, wbrew stereotypom, osoby z inkontynencją często zgłaszają się do nich po pomoc.

Warto wspomnieć o tym, że pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu rezygnują z aktywności seksualnej z powodu dyskomfortu i poczucia wstydu – jest to oczywiście związane z obawą przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Wizyta u seksuologa połączona z wizytą u lekarza ginekologa, specjalizującego się w uroginekologii lub lekarza urologa, specjalizującego się w urologii czynnościowej może pomóc przywrócić osobie cierpiącej na NTM czerpanie satysfakcji ze współżycia.

Skip to content