REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Przyszłość leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB)

W lipcu br. Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała rekomendację dla bursztynianu solifenacyny stosowanego w leczeniu pęcherza nadreaktywnego. Jest to jeden z warunków wpisania leku na listę refundacyjną.

Zespół pęcherza nadreaktywnego objawia się m. in. skurczem pęcherza moczowego, występowaniem parć naglących, częstomoczem, nokturią czy nietrzymaniem moczu. Dolegliwość ta ze względu na swoją specyfikę wciąż stanowi temat tabu. Trudno o nim rozmawiać nawet w zaciszu gabinetu lekarskiego, jednak nieleczona ma ogromny wpływ na jakość życia chorego. Uciążliwe objawy, a co za tym idzie dyskomfort fizyczny bądź psychiczny, często stają się przyczyną wykluczenia z życia społecznego i zawodowego. Prowadzą też do problemów psychologicznych i rodzinnych milionów chorych na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 2-3 miliony osób dotkniętych w/w dolegliwością. Dlatego też, tak ważne jest aby na liście leków refundowanych znalazły się nowoczesne leki przeciw OAB, a tym samym wzrósł dostęp mniej zamożnych pacjentów do skutecznej terapii.

Jednym z warunków wpisania danego farmaceutyku na listę leków refundowanych jest otrzymanie rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. Obecnie żaden z leków stosowanych w tym wskazaniu nie jest finansowany ze środków publicznych. Jednak furtka do współfinansowania w/w leków przez państwo została otwarta. W lipcu Rada Konsultacyjna wydała rekomendacje dla substancji o nazwie bursztynian solifenacyny (Vesicare®) skutecznej w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego.

Przedstawiono dowody naukowe, w postaci przeglądu systematycznego badań klinicznych, które wskazują na skuteczność bursztynianu solifenacyny w zwalczaniu objawów OAB, między innymi redukacji liczby mikcji, liczby przypadków nietrzymania moczu, liczby parć naglących oraz liczby mikcji nocnych.

Następny krok należy do Ministerstwa Zdrowia…

Pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu z parcia liczą, że w najbliższym czasie terapia lekami antycholinergicznymi nowej generacji będzie refundowana. Podobnie jak refunduje się środki absorpcyjne i leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu.

Skip to content