Robot Versius po raz pierwszy został wykorzystany w bełchatowskim szpitalu podczas zabiegu prostatektomii. Zadaniem robota było usunięcie gruczołu krokowego.
Prostatektomia to jedna z metod leczenia złośliwego raka prostaty, polegająca na całkowitym usunięciu prostaty, w niektórych przypadkach również węzłów chłonnych w obrębie miednicy. – Wszystko poszło dobrze i zgodnie z planem, pacjent powoli jest wybudzany. Robot daje nam znaczną przewagę nad zwykłą operacją, także laparoskopową. Obraz jest znacząco powiększony, przez co mamy lepszy wygląd tkanek, lepszą wizualizację. Pracujemy w okularach 3D, więc ta głębia daje nam przewagę. Dodatkowo narzędzia są bardzo precyzyjne, możemy manipulować nimi w pacjencie – powiedział po przeprowadzeniu zabiegu lekarz urolog Mateusz Jobczyk.
Robot umożliwia przeprowadzenie operacji w sposób jak najmniej inwazyjny dla pacjentów. W trakcie zabiegu tracą oni mniej krwi, potrzebują też mniej czasu na rehabilitacj. Dzięki temu szybciej mogą wrócić do codziennych zajęć.
Innowacyjna technologia redukuje też ból oraz minimalizuje ryzyko infekcji.
Opracowany przez naukowców i inżynierów z brytyjskiej firmy CMR Surgical robot będzie wykorzystywany przy zabiegach urologicznych.
Robot składa się z konsoli obsługiwanej przez chirurga oraz modułowych ramion z kamerą i narzędziami chirurgicznymi. Małe przegubowe narzędzia zapewniają większą sprawność i precyzję ruchu.
Robot do bełchatowskiego szpitala został wypożyczony. Koszty operacji refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Do końca br. z jego udziałem ma odbyć się co najmniej 50 operacji.
Źródło: Rynek Zdrowia