Organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne domagają się większej przejrzystości w procesie stanowienia prawa oraz stworzenia jednej, pełniejszej definicji niepełnosprawności. Ponadto domagają się, aby rząd na różnych etapach tworzenia prawa konsultował się z organizacjami społecznymi.
27 stycznia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu Postęp, przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja różnorodności odbyła się dyskusja, w której wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych i Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
– Udział organizacji pozarządowych w tworzeniu prawa, dotyczącego osób niepełnosprawnych, jest niewystarczający, a poczynione uzgodnienia rzadko są brane pod uwagę – podkreślała Krystyna Mrugalska, prezes Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. Według niej proces stanowienia prawa powinien być jawny, a organizacje osób niepełnosprawnych na każdym jego etapie powinny mieć możliwość zapoznania się z projektami i zgłoszenia do nich swoich uwag.
Jednak w ocenie przedstawicieli rządu proces stanowienia prawa jest transparentny. Zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński powiedział, że każdy akt prawny znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Każdy ma prawo zgłaszać do niego uwagi. Dodał również, że definicja niepełnosprawności – znajdująca się w ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – jest wystarczająca.
Źródło: PAP / Gazeta Wyborcza.pl