Wybierając się po raz pierwszy do urologa, warto zabrać ze sobą wyniki różnych swoich badań, a także spisać przyjmowane leki i przebyte zabiegi operacyjne. A jak przygotować się do USG gruczołu krokowego?
Przed wizytą należy przypomnieć sobie, czy kiedykolwiek występowały uczulenia np. na leki. W trakcie wywiadu urologicznego pada szereg pytań, które dla niektórych pacjentów mogą być dość krępujące, bo dotykają najbardziej intymnych stref, takich jak stosunki czy funkcje seksualne. Jakość życia seksualnego to ważne informacja w kontekście chorób gruczołu krokowego. Przed wizytą u urologa trzeba zadbać o swoją higienę.
Do badania USG gruczołu krokowego warto się przygotować. Sposób postępowania zależy w dużej mierze od formy ultrasonografii. Jeśli lekarz ocenia stan gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne, pacjent nie może pojawić się bezpośrednio po oddaniu moczu – musi mieć dobrze wypełniony pęcherz. Dzięki temu lekarz jest w stanie dobrze zobrazować badaną okolicę. Nie na każdej wizycie urologicznej przeprowadza się badanie per rectum. Przed wizytą nie należy wykonywać lewatywy. Jeśli pacjent odczuwa parcie na stolec, lepiej jest go po prostu oddać. Wówczas wykonanie badania będzie prostsze i bardziej komfortowe.
Urologa warto odwiedzać profilaktycznie. Młodzi dorośli mężczyźni, w wieku rozrodczym powinni wykonać USG nerek, pęcherza moczowego i jąder. Dzięki temu bardzo szybko można wychwycić wszelkie nieprawidłowości.
Prostatę należy zacząć kontrolować już regularnie między 40. a 50. rokiem życia. Zaleca się również wykonanie badania wydolności nerek.
Źródło: Gazeta Wyborcza