REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Projekt współpracy bliźniaczej wspierany przez UE

9 marca 2017 roku odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia finansowanego przez Unię Europejską Projektu Współpracy Bliźniaczej, zorganizowana przez Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Republice Mołdawii, Agencję Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych Republiki Mołdawii, Państwową Agencję Kontroli Leków z ramienia Ministerstwa Zdrowia Republiki Litewskiej i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem Projektu Współpracy Bliźniaczej finansowanego przez Unię Europejską jest pełna i poprawna implementacja dorobku prawnego Unii Europejskiej w obszarze produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz przygotowanie Agencji Leków i Wyrobów Medycznych Republiki Mołdawii (MMDA) do przyłączenia do agencji regulacyjnych UE Network jako równorzędnego partnera.

Ambasador UE w Republice Mołdawii, Jego Ekscelencja Pan Pirkka Tapiola, w przemówieniu otwierającym stwierdził, że ?pomyślna realizacja tego projektu pozwoli rozwinąć możliwości służby zdrowia, których poziom będzie porównywalny z równorzędnymi instytucjami Państw Członkowskich UE. W ten sposób UE zapewnia wsparcie w celu zagwarantowania stałego dostępu do produktów leczniczych dobrej jakości.

Jego Ekscelencja Pan Rimantas Latakas, Ambasador Republiki Litewskiej w Republice Mołdawii podkreślił, że ?ten projekt powinien harmonizować kompetencje Agencji Leków i Wyrobów Medycznych na tym samym poziomie z równorzędnymi instytucjami Państw Członkowskich i powinien pozwalać pacjentom na korzystanie z bezpiecznych, wysokiej jakości i skutecznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych?.

?Ten projekt powinien nas zbliżyć, Polska i Litwa są sąsiadami w obrębie UE i ze względu na poprzednie reformy, jesteśmy postępowi, zaawansowani w tej dziedzinie i bardzo cieszymy się, że możemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami. Ponadto, takie projekty stwarzają poczucie bliskości gdyż Republika Mołdawii jest już krajem stowarzyszonym z UE i macie Państwo prawo do korzystania z naszej pomocy?, powiedział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii, Jego Ekscelencja Pan Artur Michalski.

Wiceminister Zdrowia w Republice Litewskiej, Dr Kristina Garuolien? podkreśliła, że ?ten projekt przyczyni się do wzmocnienia istniejącej współpracy między Litwą a Mołdawią w dziedzinie zdrowia?. Wiceminister Zdrowia dostrzegła również, że Litwa będzie kontynuować wsparcie dla celów Mołdawii w zakresie poprawy i umacniania zdrowia ludności Mołdawii.

Dr Agnes Saint-Raymond zauważyła, iż ?Europejska Agencja Leków (EMA) z zadowoleniem przyjmuje i wspiera ten projekt, który buduje i przyczynia się do dostarczania wysokiej jakości produktów leczniczych dla pacjentów w Europie?.

Mr. Gintautas Barcys, Dyrektor Litewskiej Państwowej Agencji Kontroli Produktów Leczniczych dodał, że ?ten Projekt Współpracy Bliźniaczej finansowany ze środków Unii Europejskiej będzie dążył do wzmocnienia możliwości Agencji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych w Republice Mołdawii i umożliwi współpracę z innymi agencjami UE w dziedzinie produktów leczniczych i wyrobów medycznych?.

?Projekt ten dowodzi, że partnerstwo sąsiedzkie, jakie funkcjonuje pomiędzy Polską a Litwą, może być korzystne nie tylko dla obywateli tych państw, ale również dla Państw stowarzyszonych z UE, z ogromnym wpływem na ich system regulacyjny, ramy prawne i lepszy dostęp do bezpiecznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych w przyszłości?, przyznał Prezes Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak.

Projekt Współpracy Bliźniaczej finansowany ze środków Unii Europejskiej będzie realizowany przez okres około 24 miesięcy. Głównym celem tego projektu, wartego 1 100 000 euro jest wzmocnienie funkcjonowania MMDA w odniesieniu do produkcji produktów leczniczych, dopuszczania do obrotu, monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii, dystrybucji i polityki cenowej oraz wyrobów medycznych w zakresie nadzoru nad rynkiem, monitorowania bezpieczeństwa i rejestracji, jak również badań klinicznych i działalności farmaceutycznej. Wraz z zakończeniem tego projektu MMDA powinna mieć takie same możliwości regulacyjne, jakimi dysponują podobne agencje Państw Członkowskich Unii Europejskiej i dzięki temu powinna także umożliwić pacjentom korzystanie z bezpieczniejszych i bardziej skutecznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Projekt Współpracy Bliźniaczej finansowany ze środków Unii Europejskiej będzie realizowany przez partnerów Państw Członkowskich Unii Europejskiej: Ministerstwo Zdrowia (Republika Litewska), Państwową Agencję Kontroli Leków z ramienia Ministerstwa Zdrowia (Republika Litewska), Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Rzeczpospolita Polska) i Centralną Agencję Zarządzania Projektami (Republika Litewska), we współpracy z instytucją partnerską kraju beneficjenta – Agencję Leków i Wyrobów Medycznych Republiki Mołdawii.

W celu uzyskania dalszych informacji, osobą do kontaktu jest: Ms. Anželika Orait? the Resident Twinning Adviser (E-mail: anzelika.oraite@sam.lt, tel. +373 6711 3366) or Ms. Corina Iacob, the Resident Twinning Adviser Counterpart (E-mail: corina.iacob@amed.md, tel. +373 22 884 327).

Źródło: www.urpl.gov.pl

Skip to content