REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Profilaktyka raka prostaty po 40. roku życia

Wystartowała wysyłka powiadomień o bezpłatnych badaniach prostaty w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Statystyki zachorowań na raka prostaty rosną

Zachorowalność na raka prostaty w Polsce systematycznie wzrasta, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych. Powiadomienia zachęcające do sprawdzenia stanu swojej prostaty zostaną wysłane do 330 tysięcy mężczyzn. Mężczyźni dostaną je w formie powiadomień push wyświetlanych na ich urządzeniach elektronicznych, np. smartfonie lub tablecie. Wskazówki będą dostosowane do tego, czy skorzystali już z badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, czy jeszcze nie.

W ramach bezpłatnego programu Profilaktyka 40 Plus, przeznaczonego dla osób, które skończyły 40 lat, można oznaczyć stężenie białka PSA.

PSA to specyficzne białko produkowane przez prostatę. Jeśli rozwijają się w niej komórki rakowe, stężenie PSA wzrasta. Badanie PSA wykonuje się z krwi.

Rak prostaty rozwija się powoli

Pierwsze objawy choroby mogą się pojawić nawet dopiero po kilkunastu latach od zachorowania. Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów, zwiększa szanse na jej całkowite wyzdrowienie. Dlatego regularne, profilaktyczne badania są tak ważne.

Aby skorzystać z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 Plus, należy: wypełnić ankietę; uzyskać na jej podstawie e-skierowanie na badanie; znaleźć laboratorium uczestniczące w programie oraz umówić wizytę i zgłosić się do laboratorium wraz z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Jak podano w komunikacie Centrum E-Zdrowia, do tej pory ankietę wypełniło ponad 1,7 miliona osób, z czego ponad 672 tys. to mężczyźni. Przez IKP zrobiło to około 911 tys. osób. Skierowanie zrealizowało prawie 598 tys. osób, z czego ponad 237 tys. to mężczyźni.

Ankietę najprościej wypełnić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Można to wówczas zrobić wygodnie, w dowolnym czasie i miejscu, a nawet przerwać ankietę w dowolnym momencie i skończyć jej wypełnianie później. Ale można ją też wypełnić przez infolinię: 22 735 39 53 lub w jednej z przychodni POZ uczestniczącej w badaniu.

Jeśli po wykonaniu badania, gdy pojawią się wątpliwości dotyczące interpretacji wyniku lub wynik będzie niepokojący, warto umówić się na wizytę do lekarza. Specjalista wyjaśni wynik badania, rozwieje wątpliwości, a w razie takiej potrzeby – pokieruje dalszą diagnostyką i ewentualnym leczeniem.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content