REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Prawo

Wydatki na leki można odpisać także wówczas, gdy nie są one związane z niepełnosprawnością. Dotyczy to również leków nierefundowanych.

Podatnik z orzeczoną niepełnosprawnością, który choruje także na inne przewlekłe choroby, może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od podatku wydatki na leki nie związane z orzeczoną niepełnosprawnością.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnik będący osobą niepełnosprawną lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, obniża podstawę opodatkowania o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym. Wydatki na cele rehabilitacyjne stanowią m.in. wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, pod warunkiem, że lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Jeśli więc wydaje miesięcznie 190 złotych na leki, ma prawo do odpisu w wysokości 90 złotych za każdy miesiąc przyjmowania leków.

Skip to content