Obecnie szacuje się, że zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB ? ang. overactive bladder) dotyka ok. 16% dorosłych mieszkańców Polski. Tak duży odsetek osób chorych spowodował, że Stowarzyszenie Osób z NTM ?UroConti?, we współpracy z World Federation of Incontinent Patients (WFIP), którego stowarzyszenie jest członkiem, postanowiło opracować raport pt. ?Sytuacja chorych na zespół pęcherza nadreaktywnego w Polsce?.
Celem nadrzędnym stworzenia raportu jest przybliżenie problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby z OAB w Polsce. Tłumaczy czym jest choroba, jakie są jej społeczne konsekwencje, wyjaśnia zasady refundacyjne i rekomendacje.
Wspomniany raport został zaprezentowany podczas warsztatów pt.: Społeczne aspekty OAB., organizowanych przez Stowarzyszenie UroConti, w czwartek 27.03.2014 r. Pani Anna Sarbak – prezes Stowarzyszenia, podczas swojej prezentacji poruszyła najistotniejsze kwestie zawarte ww. raporcie, podkreślając m.in. fakt, iż w chwili obecnej nie ma jednego, idealnego leku stosowanego przy leczeniu OAB. W Polsce na liście refundacyjnej znajdują się jedynie 2 substancje (solifenacyna i tolterodyna), które nie koniecznie muszą być tolerowane przez wszystkich leczących się na OAB. Oznacza to, że osoby, które z jakiś przyczyn, nie mogą zażywać leków na bazie solifenacyny lub tolterodyny, zmuszone są skorzystać z terapii za pomocą produktów pełnopłatnych, suplementów diety bądź całkowicie zaniechać leczenia.
Wszystkie osoby zainteresowane tematyką OAB, zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu ?Sytuacja chorych na zespół pęcherza nadreaktywnego w Polsce?. Raport dostępny jest do pobrania na stronie Stowarzyszenia UroConti: www.uroconti.pl.