REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Powołano Polską Grupę Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy zawarł porozumienie z sześcioma ośrodkami medycznymi i akademickimi dotyczące utworzenia Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny.

Porozumienie w sprawie rozwoju nowoczesnych technologii medycznych zostało podpisane przez przedstawicieli WIM – PIB oraz instytucji takich jak: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 i Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Celem współpracy jest rozwijanie chirurgii robotycznej, technologii opartych na sztucznej inteligencji (AI) oraz telemedycyny. Porozumienie koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, prowadzeniu badań naukowych i edukacji. – Zawiązujemy konsorcjum poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi technologiami, jakie stoją za chirurgią robotową – mówił gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego na spotkaniu powoławczym.

Dyrektor WIM podkreślił, że obecnie w Polsce wykorzystuje się ponad 60 robotów chirurgicznych. Zaznaczył, że choć z jednej strony poprawia to dostępność dla pacjentów do tej technologii zabiegowej, to jednocześnie powoduje wyzwania związane z tym, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę. – Naszym celem jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – mówił dyrektor WIM. Zapowiedział również, że jednym z pierwszych priorytetów konsorcjum będzie stworzenie centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. – Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce – wyliczał gen. Gielerak.

Podkreślił on również potrzebę zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby wykonywanie zabiegów chirurgicznych na odległość. – Dziś technologia to umożliwia, ale nie mamy prawa zezwalającego na takie zabiegi, dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach – zaznaczył. Jego zdaniem prace konsorcjum przyczyniają się do rozwoju robotyki medycznej w Polsce, co w przyszłości przyniesie wymierne korzyści pacjentom.

Na spotkaniu obecna była również podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska. – Wszystkim nam zależy na tym, aby pacjenci byli odpowiednio traktowani, ale też korzystali z nowoczesnych technologii. Życzę Państwu aby wszystkie ambitne postanowienia konsorcjum weszły w życie – mówiła w swoim wystąpieniu.

Jak czytamy w komunikacie WIM-PIB porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację. Celem współpracyma być stworzenie Rejestru Procedur Robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie.

Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Strony zaplanowały również opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy

Skip to content