Wybitni specjaliści urologii prof. Jerzy Gajewski oraz prof. Zbigniew Wolski w czwartek 12 czerwca br. w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, przeprowadzili pokazową operację wszczepienia neuromodulatora InterStim.
Przebieg operacji był śledzony przez specjalistów z wielu ośrodków w Polsce. Czy jednak specjaliści będą mieli możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce? Nie wiadomo, gdyż terapia od 20 lat z powodzeniem stosowana na całym świecie, w Polsce wciąż jest niedostępna.
12 czerwca, w bydgoskim szpitalu została przeprowadzona procedura implantacji neurostymulatora dróg moczowych dwóm pacjentkom cierpiącym na uporczywe parcia naglące, niepoddające się standardowej terapii. Zabieg miał za zadanie przywrócenie funkcji prawidłowego oddawania moczu. Pokazowa operacja została przeprowadzona z okazji 20-lecia istnienia terapii na świecie. Szpital sfinansował go z grantu naukowego firmy Medtronic.
Wszczepienie neurostymulatora składa się z II etapów – fazy testowej oraz fazy wszczepienia. Przeprowadzona w Bydgoszczy operacja była I fazą zabiegu neuromodulacji, której celem jest tymczasowa obserwacja wszczepionego stymulatora i ocena skuteczności terapii InterStim w codziennym życiu pacjenta. Kolejny etap zostanie przeprowadzony po upływie dwóch tygodni od pierwszego zabiegu.
Poza wspomnianym grantem naukowym, obecnie tego typu zabiegów nie przeprowadza się w Polsce, mimo że polscy specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pacjenci chcący poddać się neuromodulacji mogą, po uzyskaniu rekomendacji konsultanta krajowego w dziedzinie urologii oraz zgody Narodowego Funduszu Zdrowia, leczyć się tą metodą poza granicami kraju. Powyższa procedura jest jednak uciążliwa dla pacjenta i jednocześnie bardzo kosztowna dla budżetu NFZ. Tym czasem polskie placówki medyczne oraz nasi specjaliści są przygotowani do przeprowadzania zabiegów tego typu w kraju. Brakuje jedynie decyzji Ministerstwa Zdrowia.