REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Pierwszy w Polsce zabieg neuromodulacji krzyżowej z użyciem stymulatora nowej generacji

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono w środę pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zabieg neuromodulacji krzyżowej z użyciem stymulatora nowej generacji w leczeniu nadreaktywnego pęcherza – poinformował PAP prof. Piotr Radziszewski. Specjalista jest kierownikiem Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM. Zabieg pod jego kierunkiem przeprowadzono u 55-letniej pacjentki ze stwardnieniem rozsianym, chorobą neurologiczną.

Neuromodulacja u pacjentów z SMA

U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym neuromodulacja wykazuje dużą, sięgającą 80 proc. skuteczność. Nowością w użyciu tej metody jest wykorzystanie aparatu z dłuższą pracą baterii. To ważne u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wymagających wyższych parametrów prądowych, inaczej u takiej pacjentki szybko by się on rozładował. U tej pacjentki będzie mógł być on używany przez 10 lat, natomiast u innych chorych możliwy jest nawet 15-letni czas pracy tego urządzenia.

Na czym polega neuromodulacja nerwów krzyżowych?

Neuromodulacja nerwów krzyżowych polega na wszczepieniu stymulatora, który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Pomaga to przywrócić ich właściwą aktywność, funkcjonowanie dolnych dróg moczowych i dna miednicy. Działanie tej metody polega na tym, że impulsy elektryczne wysyłane do elektrody modulują czynność elektryczną nerwów pęcherza moczowego. Bramkowane są impulsy, których jest za dużo, a wzmacniane są te, których brakuje.

Neuromodulację stosuje się głównie u pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym, którzy nie odpowiadają na inne formy terapii, głównie farmakologicznej. Metoda stosuje się na świecie od 1994 r., w Polsce jest refundowana od 2019 r. (również neuromodulator nowej generacji jest opłacany z budżetu NFZ).

Dla sprawdzenia skuteczności najpierw wszczepia się stymulator zewnętrzny, używany przez kilka tygodni. Jeśli się okaże, że daje co najmniej 50 proc. poprawę, wtedy jest wszczepiany na stale. Takie są wytyczne międzynarodowe.

Pacjentka, u której wykonano zabieg, aparat ma wszczepiony już na stałe. To dość drogie leczenie, ale permanentny stymulator otrzymują jedyne ci pacjenci, którzy rzeczywiście odnoszą z tego korzyść terapeutyczną.

Na świecie neuromodulację krzyżową stosuje się też w zespole bolesnego pęcherza, zaleganiu moczu oraz nietrzymaniu stolca.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content