W Warszawie powstaje Centrum Medyczne MCC (Medical Continence Centers S.A.) – kompleksowy ośrodek diagnozowania i leczenia zaburzeń kontynencji.
Wśród pacjentów z nietrzymaniem moczu (NTM) są zarówno kobiety (m.in. po menopauzie, po zabiegach ginekologicznych, po ciężkich porodach, a także po chemio- i radioterapii), jak i mężczyźni (po radykalnej operacji prostaty, po chemio- i radioterapii). Takich osób wciąż przybywa i ten trend z pewnością będzie się utrzymywał w przyszłości. Wynika to ze zmian demograficznych – społeczeństwo się starzeje, a wraz z wiekiem przybywa osób ze schorzeniami urologicznymi. – Publiczny system zdrowotny nie jest w stanie zagwarantować pacjentom z inkontynencją kompleksowej opieki specjalistycznej na odpowiednim poziomie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, stworzyliśmy autorski projekt oparty na współpracy pomiędzy lekarzami i fizjoterapeutami wyspecjalizowanymi w obszarze leczenia schorzeń dna miednicy – tłumaczy Tomasz Michałek, Prezes Zarządu Medical Continence Centers S.A.
Ośrodek zostanie otwarty jesienią 2022 r. w budynku przy ul. Chmielnej 132/134 w Warszawie. Ma ponad 1 tys. mkw. powierzchni, nie będzie w nim barier architektonicznych. O jego lokalizacji zdecydowało również dogodne położenie. Najbliższa stacja metra (Rondo ONZ) znajduje się od budynku w odległości 800 m (10 min. pieszo). Dworzec Warszawa Centralna jest w odległości 900 m (11 min. pieszo).
Projekt wnętrza przygotowuje mgr inż. arch. Justyna Smolec, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, założycielka autorskiej pracowni projektowania wnętrz i architektury. – Przy wyborze sugerowaliśmy się jej wcześniejszym doświadczeniem oraz bogatym portfolio, które wywarło na nas duże wrażenie. Pani Justyna była wielokrotnie nagradzana przez międzynarodowe jury złożone ze światowej klasy architektów. Ważnym elementem naszej współpracy będzie zgłoszenie projektu wnętrz centrum MCC do konkursów architektonicznych. Wierzymy, że nasza współpraca będzie owocna – mówi dr n. med. Andrzej Przybyła, Wiceprezes Zarządu Medical Continence Centers S.A., który jest urologiem i andrologiem z kilkunastoletnim stażem pracy w Niemczech.
Generalne wykonawstwo prac adaptacyjnych spółka powierzyła łódzkiej firmie ZR Inwestycje Sp. z o.o., która – jak podkreśla Andrzej Przybyła – zaoferowała kompleksowe i terminowe przygotowanie placówki do rozpoczęcia jej funkcjonowania przy elastycznym podejściu do oczekiwań inwestora.
***
Medical Continence Centers S.A. to innowacyjny projekt medyczny, na którego rozwój pozyskano środki m.in. w ramach crowdfundingu (finansowania społecznościowego). Ponad połowa akcjonariuszy spółki to osoby prywatne – pacjenci zmagający się z zaburzeniami kontynencji. Więcej informacji o spółce i realizowanym przez nią projekcie można znaleźć na: www.medicalcontinencecenters.eu.