Firma Pfizer przedstawiła wyniki badania fazy III TALAPRO-2. Oceniano w nim stosowanie leku Talzenna w skojarzeniu z lekiem Xtandi u pacjentów z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację. Wyniki wskazują na statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę końcowego przeżycia całkowitego.
W badaniu oceniano stosowanie produktu leczniczego Talzenna (talazoparyb), doustnego inhibitora polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), w skojarzeniu z produktem leczniczym Xtandi (enzalutamid), inhibitorem szlaku receptora androgenowego (ARPI), u pacjentów z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację (mCRPC).
– Wyniki badania TALAPRO-2 pokazały, że produkt leczniczy Talzenna w skojarzeniu z produktem leczniczym Xtandi to pierwszy i jedyny inhibitor PARP w skojarzeniu z ARPI, który istotnie poprawia przeżycie u pacjentów z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację, niezależnie od obecności mutacji – powiedział lek. med. Roger Dansey, główny specjalista ds. rozwoju w obszarze onkologii w firmie Pfizer, cytowany w komunikacie firmy.
– Wyniki dotyczące przeżycia całkowitego wskazują na skuteczność produktu leczniczego Talzenna w skojarzeniu z produktem leczniczym Xtandi. Może to się przełożyć na zmianę praktyki w leczeniu mężczyzn z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację – zaznaczył lek. med. Neeraj Agarwal, członek FASCO, profesor i kierownik Katedry Badań nad Rakiem w Huntsman Cancer Institute na Uniwersytecie w Utah oraz badacz główny na cały świat w badaniu TALAPRO-2.
– Przerzutowy rak gruczołu krokowego oporny na kastrację to najbardziej zaawansowane i agresywne stadium choroby. Wyniki badania TALAPRO-2 przynoszą wyczekiwaną nadzieję pacjentom z ogromną niezaspokojoną potrzebą skutecznych opcji terapeutycznych – zaznaczył.
W momencie zakończenia analizy końcowej klinicznie znacząca poprawa pod względem przeżycia wolnego od progresji radiologicznej (rPFS) utrzymywała się w obu kohortach uwzględnionych w analizie głównej już wcześniej podanej do wiadomości i opublikowanej w czasopiśmie The Lancet.
Talzenna w skojarzeniu z produktem leczniczym Xtandi został dopuszczony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z mCRPC z mutacją w genie HRR w czerwcu 2023 r. Skojarzenie to zostało również dopuszczone przez Komisję Europejską w styczniu 2024 r. Stosuje się go w leczeniu dorosłych pacjentów z mCRPC, u których chemioterapia nie jest klinicznie wskazana.
Talzenna to pierwszy i jedyny inhibitor PARP dopuszczony w Unii Europejskiej do stosowania w skojarzeniu z produktem leczniczym Xtandi u pacjentów z mCRPC, niezależnie od występowania mutacji genowych. Zarejestrowano w go ponad 35 krajach na całym świecie jako wskazany do stosowania u pacjentów z mCRPC.
Więcej informacji na temat badania TALAPRO-2 (NCT03395197) można znaleźć na stronie www.clinicaltrials.gov.
Źródło: Rynek Zdrowia