W chwili obecnej sytuacja demograficzna w Polsce jak i w całej Europie, wskazuje na to, iż wkraczamy w erę społeczeństwa starzejącego się. Konsekwencją tego zjawiska jest rozwój rynku usług związanych z seniorami. Powstaje coraz więcej domów opieki oraz ofert dotyczących kształcenia osób chętnych do pracy w tym sektorze. Kierunki związane z opieką długoterminową powstają nawet na renomowanych uczelniach medycznych.
O dużym zapotrzebowaniu na spesjalistów z dziedziny opieki długoterminowej świadczy fakt, iż powstaje coraz więcej placówek secjalizujących sie w kształceniu opiekunów medycznych. Jedną z pierwszych tego typu szkól jest Polska Szkoła Opiekunów w Olsztynie. Oferty studiów o kierunku „Opiekun osób starszych” można znaleźć również na uczelniach we Wrocławiu, Chełmie, Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Łodzi, Opolu, Szczecinie. Almamer Szkoła Wyższa w Warszawie powołała z kolei studia na kierunku „Opiekun medyczny osób starszych, chorych i niepełnosprawnych z elementami rehabilitacji”. Wśród studentów, absolwentów oraz osób spoza uczelni kierunki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym do września 2014 roku mają zostać uruchomione kolejne grupy na studiach podyplomowych.
– Obecnie zawód opiekuna medycznego osób starszych jest jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów. Wiele prognoz rynku pracy, wskazuje na to, że w najbliższym czasie będą to najbardziej poszukiwani pracownicy – twierdzi dr Joanna Jasińska, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia uczelni.
– Bardzo często osoby chcące wykonywać zawód opiekuna medycznego, łączą swoją specjalizację z ukończeniem innego kierunku, np.: fizjoterapią. Jednak należy pamiętać o tym, że pomimo niezagrożonej przyszłości zawodu opiekuna medycznego, jest to zawód, w którym bardzo ważna jest osobowość, cierpliwość, empatyczne podejście do drugiego człowieka, wrażliwość – zaznacza dr Jasińska.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl