W maju ruszy nowy, ogólnopolski program badań profilaktycznych, który zastąpi dotychczasowy „Profilaktyka 40 Plus”. Jakie będą główne różnice?
Program „Profilaktyka 40 Plus” zakończy działalność z końcem kwietnia. Jego popularność nie była tak duża, jak pierwotnie zakładało Ministerstwo Zdrowia. Kilka miesięcy temu wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, określił go jako „niewydolny”, a minister Izabela Leszczyna wskazała na inne mankamenty programu. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że nowy program darmowych badań profilaktycznych nosić będzie nazwę „Moje Zdrowie”.
– Teraz program jest taki – mogę wejść do laboratorium, zrobić sobie badania, później z nimi wyjść i za przeproszeniem pies z kulawą nogą o tym nie wie. Ja nie jestem lekarzem i nie umiem przeczytać tych wyników. Chcę, żeby w nowym programie lekarz rodzinny widział te wyniki. A jeżeli będą niezadowalające, to wtedy koordynator z POZ-u będzie dzwonił do pacjenta i zapraszał na wizytę – mówiła Izabela Leszczyna.
Podczas konferencji „Zadbajmy o dobrostan”, która odbyła się w Senacie, Izabela Leszczyna zapowiedziała, że program „Moje Zdrowie” będzie bardziej kompleksowy niż „Profilaktyka 40 Plus”. Jedną z głównych różnic ma być objęcie szerszej grupy wiekowej – badania będą dostępne dla wszystkich pełnoletnich osób, a nie tylko dla tych, które ukończyły 40. rok życia.
Program ma także w większym stopniu wykorzystywać usługi podstawowej opieki zdrowotnej oraz obejmować profilaktykę najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo, lekarze rodzinni będą mieli możliwość kierowania pacjentów na dodatkowe badania.
Minister Leszczyna zapewniła, że pacjenci nie zostaną pozostawieni samym sobie z wynikami badań – będą one oceniane i interpretowane przez lekarzy.
Program „Profilaktyka 40 Plus” został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2021 roku. Z powodu niskiego udziału osób w programie, kilkukrotnie wydłużano jego czas trwania. Choć początkowo planowano zakończyć program na koniec 2024 roku, przesunięto termin jego zamknięcia na 30 kwietnia.
Dopiero po dwóch latach liczba uczestników programu przekroczyła dwa miliony osób.
Centrum e-Zdrowia niedawno poinformowało, że do końca 2024 roku skierowanie na badania otrzymało 4,98 miliona osób, z czego 4,08 miliona faktycznie skorzystało z badań.
Źródło: NewsMed