REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Od 1 kwietnia leczenie chirurgiczne nowotworu prostaty z użyciem robota jest finansowane z NFZ

Od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota. Aby wejść do programu, należy spełnić odpowiednie kryteria.

Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego dodano do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z zakresu leczenia szpitalnego. Od dzisiaj obowiązuje zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.  

Wymogi dla placówek medycznych

Takie świadczenie będą mogły wykonywać placówki medyczne, którzy posiadają: oddział szpitalny o profilu urologia lub oddział o profilu chirurgia onkologiczna, a także blok operacyjny w lokalizacji. Ośrodki muszą mieć również udokumentowane wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie, nie tylko metodami robotycznymi.

Wymogi dla lekarzy

Dla lekarza przeprowadzającego zabieg wprowadzono wymóg posiadania doświadczenia w zakresie przeprowadzania operacji z zastosowaniem systemu robotowego. Taki zabieg może wykonywać lekarz specjalista w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej lub chirurgii czy chirurgii ogólnej. Musi on posiadać doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego w ostatnim roku lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach. Powinien je potwierdzić właściwy konsultant wojewódzki. W zakresie tego warunku jest również ustanowiony okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. 2022 poz. 245).

Skip to content