Każdy mężczyzna może sprawdzić ryzyko wystąpienia u niego nowotworu stercza. Kalkulator ryzyka zachorowania na raka prostaty został stworzony by pomóc pacjentom i lekarzom. Fundacja Badania Raka Prostaty – Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Prostaatkanker (SWOP) z Rotterdamu znalazła sposób dla pacjentów, którzy chcą się poddać badaniom profilaktycznym, a długa kolejka do specjalisty im na to obecnie nie pozwala. Z myślą o takich mężczyznach utworzono indywidualny kalkulator oceny ryzyka zachorowania na raka prostaty.
Na stronie www.kalkulatorprostaty.pl dostępna jest polska wersja językowa kalkulatora. Bezpośrednio dla pacjentów dostępne są dwa rodzaje formularzy, które pacjent może samodzielnie wypełnić bez posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej na temat schorzenia. Pozostałe 6 dostępnych formularzy dostępnych jest dla lekarzy.
Kalkulator ryzyka 1 pozwala na ogólne oszacowanie ryzyka na podstawie wieku, wywiadu rodzinnego oraz objawów z układu moczowego. Pomaga podjąć decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce.
Do użycia kalkulatora ryzyka 2 należy znać swoje PSA (ang. Prostate Specific Antygen). Jest to antygen specyficzny dla prostaty, białko wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Stężenie PSA można oszacować poprzez wykonanie prostego badania krwi. Zabieg taki znacznie ułatwia wczesne wykrycie raka prostaty. Ryzyko, że mężczyzna ma raka stercza, rośnie wraz ze wzrostem stężenia PSA. Nawet jeśli stężenie PSA jest podwyższone, nie musi to oznaczać raka prostaty. Inne choroby gruczołu krokowego także mogą podwyższać jego stężenie. Istotne jest, by wiedzieć, że niekiedy rak prostaty rośnie powoli, wywołuje minimalne objawy i nie zagraża życiu.
Po otrzymaniu wyników z pierwszych dwóch kalkulatorów lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu dalszych badań, w tym przy pomocy sześciu kolejnych specjalistycznych kalkulatorów ryzyka. Jeśli jednak pacjent ma wątpliwości, albo pytania dotyczące własnego stanu zdrowia, powinien zasięgnąć porady lekarza. To szczególnie istotne w przypadku, gdy wątpliwości wynikły po wykonaniu któregokolwiek kalkulatora oceny ryzyka zachorowania na raka prostaty.
Należy pamiętać, że kalkulator oceny ryzyka zachorowania na raka prostaty ma wyłącznie znaczenie pomocnicze! Nie można wykluczyć jego niewłaściwego zastosowania jak również tego, że wyliczone wyniki zostaną mylnie zinterpretowane. Twórcy kalkulatora ryzyka zachorowania na raka prostaty nie biorą za to jakiekolwiek odpowiedzialności.
Więcej informacji: www.kalkulatorprostaty.pl