REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Objawy przerostu, zapalenia i raka gruczołu krokowego

Na portalu www.wylecz.to.pl, w artykule dr Sylwii Jastrzębowskiej, przeczytamy informacje na temat chorób związanych z gruczołem krokowym – prostatą.

Choroby gruczołu krokowego dają niekiedy nieswoiste objawy, do których należą np. ból podczas oddawania moczu, nykturia, ból prącia lub jąder czy też obecność krwi w moczu. Łagodny przerost prostaty to najczęstsza diagnoza związana z tym narządem. Inne choroby stercza to zapalenie oraz rak gruczołu krokowego.

Mężczyźni są narażeni na wiele chorób związanych z tym narządem, dlatego też powinni wiedzieć, jakie objawy mogą być niepokojące, a także w jaki sposób okresowo kontrolować zdrowie. Najważniejsze schorzenia, które mogą dotyczyć gruczołu krokowego to: łagodny rozrost i zapalenie lub rak prostaty.

Istnieją pewne niespecyficzne dolegliwości, które powinny skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza (urologa). Należy tu wymienić np. trudności z zajściem w ciążę w przypadku par starających się o potomstwo, impotencję lub zaburzenia wzwodu, gorączkę oraz ból w okolicy krocza, prącia, pachwin lub jąder. Łagodny rozrost prostaty (BPH), nazywany potocznie przerostem prostaty jest najczęściej stwierdzaną patologią dotyczącą stercza.

Diagnostyka BPH polega na przeprowadzeniu: badania lekarskiego per rectum, wykonaniu USG z oceną gruczołu krokowego oraz pęcherza przed i po oddaniu moczu, uroflowmetrii, a w wybranych przypadkach oznaczeniu poziomu markera PSA we krwi.

Do zapalenia prostaty dochodzi, kiedy następuje przeniesienie bakterii znajdujących się w końcowym odcinku dróg moczowych do gruczołu krokowego. Oprócz objawów typowych dla infekcji dróg moczowych, czyli bolesnego i częstego oddawania moczu, dołącza się ból w okolicy krocza i prącia.

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania u mężczyzn. Czynnikami ryzyka zachorowania są m.in. otyłość i siedzący tryb życia, częste infekcje dróg moczowo-płciowych, wstrzemięźliwość płciowa, a także czynniki uwarunkowane genetycznie.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania per rectum, badania USG przezodbytniczego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego oraz oznaczenia poziomu PSA. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu prostaty z następczą radioterapią, hormonoterapią lub klasyczną chemioterapią.

Więcej: www.wylecz.to

Skip to content