U wielu mężczyzn po pięćdziesiątce następuje przerost gruczołu krokowego, ale niewielu z nich ma tego świadomość, ponieważ zaburzenie często przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak pojawiają się symptomy, warto umieć je rozpoznać i szybko reagować.
Główne objawy zaburzenia to częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, od czasu do czasu nietrzymanie moczu, a także uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Wraz z upływem lat łagodny przerost prostaty może powodować infekcje, uszkadzać pęcherz, a nawet nerki. Może też oznaczać hematurię, czyli obecność krwi w moczu. W wyniku rozwoju dolegliwości może występuje ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, krew w moczu związana z gorączką, mdłościami, wymiotami, a także ból pleców. Pacjenci mogą zacząć odczuwać ból podczas seksu.
Nieprzyjemne objawy można osłabiać. Warto pamiętać, by co najmniej na dwie godziny przed pójściem spać nic nie pić, co zmniejszy konieczność wstawania w nocy do łazienki. Należy ograniczyć napoje z kofeiną i unikać alkoholu, bo mogą podrażniać pęcherz i zwiększyć produkcję moczu. Ważne jest również, aby iść do łazienki bezzwłocznie po odczuciu potrzeby oddania moczu. Warto też sprawdzić wpływ na objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego innych leków stosowanych przez pacjenta.
Zazwyczaj nie dostrzega się objawów z powiększonego gruczołu krokowego przed 40-tym rokiem życia. Jednak do osiągnięcia wieku 85 lat doświadcza ich 90 proc. mężczyzn. Zaleca się, aby mężczyźni po pięćdziesiątce badali prostatę co roku.
Źródło: www.choroby.senior.pl