O wyzwaniach ochrony zdrowia w związku ze zmianami demograficznymi i starzejącym się społeczeństwie w Europie i Polsce, priorytetach stojących przed ochroną zdrowia, rosnących wydatkach, zmianie polityki refundacyjnej, realizacji założeń Programu Madryckiego w Polsce można przeczytać w wywiadzie przeprowadzonym na łamach najnowszego Kwartalnika NTM z gerontologiem, profesorem Piotrem Błędowskim.
– Oceniając problem wyzwań starzejącego się społeczeństwa poprzez pryzmat skoordynowanej polityki międzyresortowej z perspektywy pacjenta, który boryka się z nietrzymaniem moczu i musi używać wyrobów medycznych, takich jak środki absorpcyjne, które są niezbędnym środkiem pomocniczym w utrzymaniu higieny wśród osób z NTM, a jest to dolegliwość, w dużej mierze dotykająca osób starszych, pacjent tu akurat może liczyć zarówno na refundację NFZ jak i PFRON-u. PFRON podlega pod Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dofinansowanie na poziomie MOPS-u czy PCPR-u, które rozdzielając w terenie środki z PFRON-u, jest uzależnione od wcześniejszej decyzji refundacyjnej NFZ. W efekcie, pacjent orientujący się w tych meandrach, może otrzymać dofinasowanie do tych środków. Może to właśnie jest już jakimś elementem działania ponadresortowego?
– Czy jest to działanie zamierzone, które ma doprowadzić do tego, że pacjent, który się sprawnie po tym systemie porusza, może sobie zapewnić pełne finansowanie tych środków?. Nie uważam za ?system? takiego rozwiązanie, w którym radzi sobie tylko ktoś kto się sprawnie i szybko orientuje, a ktoś kto z różnych przyczyn, chociażby zdrowotnych, nie jest w stanie tego zrobić, ma mniejsze prawa. To powinno być tak, że każdy kto spełnia określone warunki, ma takie uprawnienia i mu się to należy, ma pełne prawo do całkowitego finansowania i może to załatwić w każdej aptece, w każdym punkcie. Dla mnie obecna sytuacja nie jest zaczątkiem jakiejś koordynacji, ale brakiem współpracy.
*Prof. Piotr Błędowski – Specjalista z dziedziny gerontologii społecznej (sytuacja życiowa ludzi starych).Obecnie dr hab. nauk ekonomicznych, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Kierownik Zakładu Gerontologii Społecznej w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych. Ekspert Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej i Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP.