REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowy rozdział w działaniach na rzecz opieki długoterminowej

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” wybrała nowe władze, które z energią przystępują do działania. Przed społecznikami niełatwe zadanie – szczególnie że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 bezlitośnie obnażyła słabość wielu elementów systemu ochrony zdrowia.

Podczas odbywającego się 4 września Walnego Zebrania Członków Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” dr Elżbieta Szwałkiewicz oraz Grażyna Śmiarowska przekazały władze w ręce nowo wybranego zarządu.

W jego skład weszły:

  • Magdalena Osińska-Kurzywilk – prezes zarządu,
  • Beata Stepanow – wiceprezes zarządu,
  • Helena Kładko – sekretarz.

Warto podkreślić, że dotychczasowa szefowa organizacji nie zrezygnowała całkowicie z wpływu na działania Koalicji. Weszła do zainicjowanej przez nowy zarząd Rady Programowej, w której powierzono jej rolę przewodniczącej.

Aby być przygotowanym na zmiany demograficzne

Nowy zarząd Koalicji przyznaje, że zamierza konsekwentnie kontynuować działania na rzecz zmian w opiece nad osobami niesamodzielnymi, a także zwiększenia potencjału i profesjonalizacji środowiskowego wsparcia – zarówno pacjentów, jak również ich rodzin.

– Dla bezpieczeństwa osób niesamodzielnych i jakości ich życia niezwykle ważny jest fakt, żeby świadczone im usługi pomocowe i opiekuńcze były standaryzowane, koordynowane, nadzorowane i poparte stabilnymi źródłami finansowania. Zależy nam również na tym, aby polskie społeczeństwo przygotować na zapowiadane zmiany demograficzne i uświadomić skalę tych zmian. Dlatego tak ważne dla nowego zarządu było powołanie Rady Programowej i przekonanie pani Elżbiety Szwałkiewicz do pokierowania tym ciałem. Chcemy w ten sposób pielęgnować w naszej organizacji pamięć instytucjonalną – podkreśliła Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Warto podkreślić, że nowa prezes Koalicji była już wcześniej związana z organizacją i pełniła w niej rolę pełnomocnika zarządu ds. opieki długoterminowej.

Kontynuacja dotychczasowych działań

Jak podkreśla Helena Kładko, wybrana na sekretarza zarządu Koalicji, cele statutowe reprezentowanego przez nią środowiska osób ze stwardnieniem rozsianym są zbieżne z tymi prezentowanymi przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”. Przyznała jednak, że przed władzami organizacji dużo wytężonej pracy.

– Statut osoby niesamodzielnej jest w Polsce niesprecyzowany i wymaga systemowej reformy. Koalicja ma bardzo dobre rozwiązania, które wprowadzą nas w XXI wiek. Wierzę, że to co zostało zainicjowane przez ustępujący zarząd zdołamy rozwinąć w kolejnych latach – podkreśliła Helena Kładko.

Nowe spojrzenie na potrzeby pacjentów wniesie natomiast Beata Stepanow, pielęgniarka diabetologiczna, która od lat angażuje się z sukcesami w działania edukacyjne. W rozmowie z Kwartalnikiem NTM przyznała, że wśród osób niesamodzielnych znajduje się duże grono seniorów zmagających się z wielochorobowością. – Pełniąc przez ostatnie dwa lata funkcję pełnomocnika zarządu ds. osób przewlekle chorych, miałam okazję połączyć swoją wiedzę praktyczną z wieloletnim dorobkiem Koalicji. Teraz przyszedł czas na nowy etap mojego zaangażowania w organizację – przyznała nowa wiceprezes. 

Koronawirus wymusi zmiany w opiece długoterminowej

Nowy zarząd ma świadomość, że mówiąc o przyszłości opieki nad osobami niesamodzielnymi, nie można bagatelizować trwającej pandemii koronawirusa, która stała się ogromnym wyzwaniem dla całego systemu opieki zdrowotnej. Niepokojące dane zebrane przez Koalicję wskazują, że od początku pandemii we wszystkich ośrodkach zajmujących się osobami niesamodzielnymi, tj. w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL), zakładach pielęgnacyjno- opiekuńczych (ZPO) i domach pomocy społecznej (DPS) zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odnotowano już w ponad 150 placówkach.

Niestety, grzechem głównym decydentów okazał się marazm i brak jakichkolwiek działań zmierzających do realizacji postulatów przedstawionych w dekalogu opieki długoterminowej sformułowanego w listopadzie 2019 roku. W ocenie przedstawicieli organizacji ostatnie 12 miesięcy zmarnotrawiono.

Władze nie znalazły również czasu na rozmowę na temat projektu „Centrów Zdrowia 75+”. W tej sprawie Koalicja zwracała się do Kancelarii Prezydenta RP. Ta niestety pominęła proces konsultacji pomysłu z ekspertami.

– Kancelaria Prezydenta twierdzi, że prace na poziomie eksperckim już zostały zakończone, a gotowy projekt ustawy o szczególnych formach geriatrycznej opieki zdrowotnej zostanie skierowany do Sejmu. Od początku zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia, proponowaliśmy spotkanie z naszymi ekspertami. Nikt jednak w Kancelarii nie zareagował – przyznaje Magdalena Osińska-Kurzywilk. Jej zdaniem odpowiedź prezydenckich urzędników jest dalece niepokojąca i rodzi uzasadnione wątpliwości co do ostatecznego kształtu, jaki zaproponowany zostanie w Sejmie.

Nowa formuła komunikacji

Trwająca pandemia wymusiła również na organizacji reprezentującej najsłabszych zmianę formuły dorocznej konferencji poświęconej opiece długoterminowej. Dlatego tegoroczna, kolejna edycja Konferencji „Opieka długoterminowa w Polsce – dzisiaj i jutro”, zaplanowana na 25-27 listopada 2020 roku, będzie spotkaniem wirtualnym i je przebieg będzie można śledzić w sieci.

– W tym roku, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszej konferencji i przenieść ją do Internetu. W ciągu trzech dni planujemy organizację sześciu interaktywnych debat tematycznych (jedna debata poranna i jedna popołudniowa). Zalogowani uczestnicy, którzy wcześniej się zarejestrują, będą mogli zadawać pytania gościom w studiu, a także brać udział w głosowaniach – informuje wiceprezes Koalicji Beata Stepanow.

W rozmowie z redakcją zdradza również, że podczas spotkania zaprezentowane zostaną ciekawe wyniki badania dotyczącego występowania problemu nietrzymania moczu u osób z cukrzycą.

Autorka: Violetta Madeja

Źródło: Kwartalnik NTM nr 3/2020

Skip to content