W grudniu 2024 roku informowaliśmy, że miasto Poznań przygotowuje program profilaktyki nietrzymania moczu. Po zapoznaniu się z opinią Rady Przejrzystości, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała pozytywną opinię na temat projektu programu polityki zdrowotnej pn. „Profilaktyka nietrzymania moczu wśród mieszkanek Poznania w wieku 30+ na lata 2025-2027”. Warunkiem jest uwzględnienie uwag zawartych w opinii.
Przedmiotem opinii był projekt programu polityki zdrowotnej zakładający realizację działań edukacyjnych skierowanych zarówno do uczestników jak i do kadry medycznej, personelu socjalnoopiekuńczego, a także działań z zakresu diagnostyki i rehabilitacji nietrzymania moczu u kobiet, zaplanowany do realizacji przez Miasto Poznań. Całkowity koszt programu oszacowano na 900 000 zł. Program został zaplanowany na lata 2025-2027.
Celami projektu są:
1) uzyskanie lub utrzymanie wysokiego poziomu wiedzy teoretycznej (minimum 75% poprawnych odpowiedzi w post teście) i praktycznej z zakresu profilaktyki nietrzymania moczu wśród minimum 50% personelu medycznego oraz m.in. socjalno-opiekuńczego zaangażowanego w realizację programu (nie mniej niż 50 osób) na terenie Poznania w latach 2025-2027;
2) spadek liczby kobiet z niezdiagnozowanym nietrzymaniem moczu poprzez zwiększenie liczby wcześnie wykrywanych objawów ze strony dolnych dróg moczowych (nie mniej niż 900) w populacji kwalifikującej się do programu, rekrutującej się z populacji docelowej zamieszkującej Poznań, w latach 2025-2027;
3) wzrost skuteczności diagnostyki nietrzymania moczu poprzez zmniejszenie o minimum 10% liczby wykrywanych późnych przypadków u kobiet z dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych w populacji kwalifikującej się do programu, rekrutującej się z populacji docelowej zamieszkującej Poznań, w latach 2025-2027.
Jak czytamy w opinii, realizatorzy programu skierują działania do dorosłych mieszkanek Poznania, w szczególności kobiet w wieku 30+. Ponadto, zaplanowano objęcie działaniami szkoleniowymi personelu, który będzie miał kontakt z uczestnikami programu, a w szczególności do osób realizujących działania informacyjno-edukacyjne oraz lekarzy przeprowadzających wizyty diagnostycznoterapeutyczne (w tym do: personelu medycznego, pracowników socjalnych udzielających usług opiekuńczych, profilaktyków, pracowników instytucji społecznych).
Ze względów organizacyjnych i finansowych, programem objętych zostanie ok. 2 000 kobiet w ramach działań edukacyjnych oraz do 300 kobiet w części związanej z interwencją medyczną. W projekcie nie przedstawiono informacji w zakresie liczby osób, które zostaną objęte szkoleniami dla personelu – ATOMiT zwraca uwagę, że tę liczbę należy uzupełnić.
Eksperci zgodnie podkreślają potrzebę prowadzenia programów polityki zdrowotnej dotyczących profilaktyki NTM. Populację docelową takich programów powinny stanowić kobiety w ciąży i po porodach; kobiety, których praca wymaga dźwigania; kobiety z genetycznymi chorobami tkanki łącznej. Interwencje powinny stanowić: naukę ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy mniejszej (położna, fizjoterapeuci uroginekologiczni); prawidłowe nawyki dotyczące dźwigania; broszury, strony internetowe, informacje w mediach; włączenie do programu o szkodliwości palenia (przewlekłego kaszlu) jako jednej z przyczyn nietrzymania moczu.
Po zapoznaniu się z opinią Rady Przejrzystości oraz analizie dostępnych wytycznych klinicznych, wyników badań naukowych i opinii ekspertów, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał pozytywną opinię na temat projektu.