REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowoczesne terapie w raku nerki

Rak nerki stanowi prawie 2 proc. wszystkich rozpoznawanych na świecie nowotworów złośliwych. W Polsce notuje się ok. 5 tys. nowych przypadków rocznie. Liczba zachorowań wzrasta każdego roku o 2-3 proc.

Dostęp do nowoczesnych terapii raka nerki

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, specjalista onkologii klinicznej omówił w materiale dla Pulsu Medycyny najnowsze terapie dostępne w leczeniu raka nerki. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze znaczącymi aktualizacjami programu B.10. Pojawiły się terapie adjuwantowe oraz nowe terapie dostępne w leczeniu systemowym.  Mamy do czynienia z rozwojem monoterapii TKI – Cabo, pojawieniem się podwójnej immunoterapii – IpiNivo oraz kombinacji I/O-TKI – na przykładzie CaboNivo. Jednak obecny program lekowy wyklucza immunoterapię po adjuwancie. Wybór konkretnej pierwszej linii warunkuje późniejsze wybory w drugiej i trzeciej linii. Czy z punktu widzenia aktualnych trendów mamy do dyspozycji najważniejsze typy terapii? Dlaczego skojarzenie I/O-TKI jest obecnie standardem terapeutycznym w pierwszej linii leczenia chorych z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym (aRCC)?

Cały czas w Polsce brakuje opcji łącznego stosowania immunoterapii nowej generacji  i I/O-TKI. To leczenie, w którym zarówno chorzy jak i lekarze pokładają duże nadzieje. Ze względu na brak dostępu do tego leczenia i brak refundacji to arsenał leczenia i linii leczenia raka nerki jest niepełny.

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek jest onkologiem klinicznym z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Pełna wypowiedź na temat nowoczesnych terapii dostępnych w leczeniu raka nerki dostępna jest tutaj: Puls Medycyny.

Skip to content