REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowoczesne metody leczenia NTM jednym z tematów konferencji „UroConti”

20 czerwca 2016 r. w hotelu Golden Tulip w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”. Konferencja stanowiła inaugurację obchodów Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week), obchodzonego w Polsce już po raz ósmy. Podczas konferencji, refleksji poddano trudności i ograniczenia w diagnostyce, leczeniu i dostępie do środków absorpcyjnych. Trudności wynikają między innymi z obowiązujących regulacji prawnych i systemu refundacji. Analizowano także propozycje rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia chorych.

Raport „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej”

Podczas konferencji, zaprezentowano wydany z okazji Światowego Tygodnia Kontynencji raport „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2016”. Tomasz Michałek, dyrektor Programu Prospołecznego „NTM – Normalnie Żyć”, przedstawił ukazane w raporcie, najważniejsze rekomendacje służące poprawie sytuacji osób dotkniętych NTM.

Wśród rekomendacji wymienionych w prezentacji znalazły się:

  • działania edukacyjne skierowane do lekarzy i szeroko pojętej opinii publicznej,
  • zmiany w leczeniu OAB (m.in. zniesienie badania urodynamicznego, poszerzenie listy leków refundowanych o nowe preparaty, dołączenie do wykazu świadczeń gwarantowanych neuromodulacji krzyżowej),
  • wprowadzenie jednoznacznego kryterium – nietrzymanie moczu – uprawniającego do otrzymania refundowanych środków absorpcyjnych,
  • zapewnienie dostępu do refundowanych środków absorpcyjnych na każdym etapie leczenia oraz konieczność reformy systemu opieki długoterminowej.

Nowoczesne metody terapeutyczne

Jednym z najważniejszych tematów konferencji były nowoczesne metody terapeutyczne w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego. W ramach ostatniego wystąpienia sesji drugiej konferencji, dr Tadeusz Hessel, adept urologii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, scharakteryzował możliwości leczenia zabiegowego NTM.

Podczas swojej prelekcji, dr Hessel opisał różne metody leczenia chirurgicznego nietrzymania moczu – m.in. wszczepienie zwieracza hydraulicznego oraz neuromodulację nerwów krzyżowych. Neuromodulację według dr Hessela można określić w sposób potoczny jako „rozrusznik” pęcherza. Jak relacjonował dr Hessel, niestety tylko pierwsza z wymienionych metod jest dostępna w ramach leczenia refundowanego w Polsce. Mimo skuteczności neuromodulacji, która, jak wykazały badania, w perspektywie długoterminowej jest procedurą bardziej opłacalną, niż iniekcje z toksyny botulinowej, nie można wykonać w Polsce nawet na zasadach komercyjnych.

Jak zauważył doktor Hessel, zabiegi chirurgiczne w leczeniu OAB często wykazują się dużą skutecznością. Jednakże, podstawowym zadaniem lekarza jest otwarta rozmowa z pacjentem. Pacjent powinien wiedzieć jak najwięcej na temat możliwych skutków ubocznych i niepożądanych efektów terapii.

Skip to content