REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Nowoczesna radioterapia zapewnia wysoką jakość i precyzję leczenia

Jak wskazuje dr n. med. Andrzej Kukiełka z Zakładu Radioterapii, NU-MED w Zamościu oraz Zakładu Brachyterapii i Zakładu Radioterapii, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, raka prostaty leczy się radioterapią dobrze. – Aktualnie mamy technologie radioterapii, które zapewniają wysoką jakość i precyzję leczenia, które kontrolujemy codziennie przed podaniem dawki promieniowania, co sprawia że mamy mniej skutków ubocznych, a przynajmniej nie więcej, przy jednocześnie większej szansie na pełne wyleczenie – wskazuje.

Co oznacza nowoczesna radioterapia?

Kiedy rozpoczynałem moją specjalizację, podstawowym standardem była radioterapia konformalna, czyli tzw. radioterapia 3D, później dopiero pojawiły się techniki, którymi obecnie się posługujemy, czyli IMRT – technika intensywnej modulacji wiąski promieniowania, która pozwalała coraz dokładniej dopasowywać dawkę radioterapii do kształtu objętości leczonej przy coraz lepszych możliwościach oszczędzenia okolicznych narządów, które my w radioterapii nazywamy narządami krytycznymi. Kolejnym elementem dokładającym się do postępującej precyzji naszego leczenia, było zakładanie złotych znaczników do gruczołu krokowego, co dodatkowo pozwala zawęzić obszar wysokiej dawki do absolutnego minimum. Do tego mamy jeszcze coraz lepszą kontrolę nad tym, co robimy. Obecnie są do dyspozycji coraz nowocześniejsze aparaty, coraz lepsze metody obliczeniowe realnie otrzymywanej dawki przez pacjenta, możemy też adaptować plan leczenia do aktualnej anatomii pacjenta. Tak więc, podsumowując, mamy do dyspozycji obecnie jedynie nowoczesną radioterapię – mówi dr n. med. Andrzej Kukiełka.

Leczenie należy dobrać indywidualnie do pacjenta

Aby rozpocząć leczenie, niezbędne jest wcześniejsze dokładne określenie zaawansowania choroby. W tym celu przeprowadza się biopsję prostaty, która umożliwia zidentyfikowanie typu oraz agresywności nowotworu. Ponadto, ocenia się poziom PSA (białka produkowanego przez prostatę) oraz wykonuje badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy scyntygrafia kości. W przypadkach bardziej złożonych, stosuje się również badania PET, które pozwalają na precyzyjniejszą ocenę zmian w organizmie.

Po przyporządkowaniu chorych do grupy ryzyka, planujemy leczenie w oparciu o to, co pacjentowi przyniesie największą korzyść, kiedy pacjent ma największą szansę na wyleczenie przy optymalnie minimum skutków ubocznych. W Polsce, można powiedzieć, dysponujemy wszystkim, co tylko jest możliwe ze strony radioterapii w leczeniu raka prostaty – wskazuje dr Kukiełka.

W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się zarówno brachyterapię (gdzie źródło promieniowania umieszczane jest bezpośrednio w pobliżu guza), jak i napromienianie zewnętrzne. Brachyterapia charakteryzuje się dużą precyzją, jednak jej zastosowanie bywa ograniczone w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby. W takich sytuacjach często łączy się ją z radioterapią zewnętrzną.W przypadku bardziej zaawansowanego raka, który rozprzestrzenił się na inne organy, np. kości, radioterapia może służyć jako sposób łagodzenia bólu i poprawy jakości życia pacjenta.

Dzięki nowoczesnym technologiom czas leczenia został znacząco skrócony – w niektórych przypadkach terapia trwa jedynie 2-4 tygodnie. Nie jest to 7-8 tygodni, tak jak bywało w przeszłości.

Dla pacjentów z ograniczoną liczbą przerzutów możliwe jest leczenie zarówno guza pierwotnego, jak i zmian przerzutowych, co stwarza szansę na całkowite wyleczenie. Te postępy przyczyniają się do dłuższego życia pacjentów oraz poprawy ich komfortu życia.

Źródło: Medicalpress

Skip to content