Resort zdrowia w projekcie rozporządzenia dotyczącym zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie zmienił kryterium chorobowe uprawniające do korzystania z refundowanych środków absorpcyjnych.
W treści rozporządzania poddanego pod konsultacje społeczne zaproponowano nowe kryterium chorobowe uprawniające do refundacji środków absorpcyjnych. Ministerialna propozycja brzmi: neurogenne i nieneurogenne nietrzymanie moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu), przy jednoczesnym założeniu, że u chorego występuje co najmniej jedno z wymienionych schorzeń. Lista schorzeń warunkujących uzyskanie refundacji to: głębokie upośledzenie umysłowe, zespoły otępienne, wady wrodzone układu nerwowego, trwałe uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, wady wrodzone dolnych dróg moczowych, jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych oraz jatrogenne uszkodzenie układu pokarmowego.
Długa lista kryteriów współwystępujących to w większości schorzenia, które warunkują uzyskanie refundacji na środki absorpcyjne w obowiązującym rozporządzaniu. Ponadto zaproponowana przez resort zmiana kryterium, ostatecznie nie wnosi w życie istotnych zmian dla chorych korzystających z refundacji środków absorpcyjnych. Wg nowej propozycji ministerstwa osoby ze zdiagnozowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu zostały wykluczone z dostępu do refundacji.
Zaproponowana przez resort zmiana kryterium chorobowego jest daleka od oczekiwań środowisk pacjenckich, zdaniem których uznanie nietrzymania moczu jako podstawowego i jedynego kryterium chorobowego, uprawniającego do otrzymania refundacji środków absorpcyjnych, jest jak najbardziej uzasadnione. Nietrzymanie moczu jako kryterium uprawniające do refundacji występuje we wszystkich krajach Unii europejskiej, poza Polską.