Trzeciego dnia Kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego 2025 odbyła się Sesja Tematyczna poświęcona kampanii Urge to Act, która została zainaugurowana 8 listopada 2023 r. w Brukseli podczas Continence Health Summit. Wówczas 22 interesariuszy podpisało wspólny manifest dotyczący reformy polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń kontynencji w Europie.
Około 50-60 milionów Europejczyków zmaga się z problemami zdrowotnymi związanymi z nietrzymaniem moczu. Jednym z głównych celów EAU Policy Office jest skierowanie uwagi unijnych decydentów na kampanię Urge to Act. Nietrzymanie moczu nie tylko wpływa na życie ogromnej liczby osób, ale również generuje znaczące koszty dla systemów opieki zdrowotnej państw, stanowiąc także stałe obciążenie dla środowiska i gospodarki.
Nietrzymanie moczu to temat, który bywa dla pacjentów krępujący i niewygodny. To schorzenie odbiera im niezależność i autonomię w codziennych czynnościach oraz w pracy, znacznie obniżając jakość życia. Wielu pacjentów obawia się otwartej rozmowy na ten temat ze swoimi lekarzami, co stanowi jedną z barier, które kampania Urge to Act stara się przełamać.
Maria Walsh, posłanka do Parlamentu Europejskiego, poruszyła ten problem w swoim wcześniej nagranym wystąpieniu zaprezentowanym podczas sesji. Podkreśliła, że nikt nie powinien czuć się zawstydzony tak powszechnym schorzeniem, które ma tak druzgocący wpływ na życie ludzi na całym świecie. Z kolei Mary Lynne Van Poelgeest-Pomfret, Prezes World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP), zaapelowała o większe wsparcie dla pacjentów, podkreślając, że współpraca między pacjentami a specjalistami jest kluczowa dla znalezienia najlepszego podejścia do leczenia, uwzględniając indywidualny stan pacjenta oraz dostępne opcje terapeutyczne. Zaznaczyła także, że satysfakcja pacjentów powinna być zawsze priorytetem dla pracowników ochrony zdrowia.
Stoisko EAU Policy Office na Kongresie umożliwiało odwiedzającym zgłaszanie sugestii dotyczących zmian w opiece nad pacjentami z problemami nietrzymania moczu. W ciągu czterech dni zebrano wiele różnorodnych, unikalnych i wieloaspektowych opinii. Ambasadorka świadomości na temat pęcherza nadreaktywnego (OAB), Ana De Santis, zwróciła uwagę na konieczność głębszego uwzględnienia psychologicznych aspektów tej choroby przez specjalistów, aby zapewnić skuteczne przestrzeganie planów leczenia. Podkreśliła także, że w obliczu braku ostatecznego lekarstwa pacjenci mogą tracić motywację do kontynuowania terapii. Inni uczestnicy zwrócili uwagę na kwestie ekologiczne, sugerując m.in. wprowadzenie biodegradowalnych wkładek dla osób z nietrzymaniem moczu oraz zacieśnienie współpracy między pracownikami ochrony zdrowia a ekspertami ds. ochrony środowiska.
Aby dowiedzieć się więcej o kampanii Urge to Act, zapraszamy do odwiedzenia strony www.uroweb.org, gdzie można zapoznać się nie tylko ze szczegółowym manifestem, ale również z najnowszymi raportami ekonomicznymi dotyczącymi problemów związanych z nietrzymaniem moczu oraz konkretnymi wytycznymi dla decydentów.
Źródło: www.eaucongress.uroweb.org
Czytaj również:
Continence Health Summit 2023 już 8 listopada!
Europejski Tydzień Urologii – Szerzymy świadomość na temat inkontynencji