Prezes AOTMiT już drugi raz negatywnie zaopiniował program polityki zdrowotnej pn. „Profilaktyka nietrzymania moczu (NTM) dla mieszkanek gminy w miejskiej Legionowo wieku 50 plus”.
Prezes Agencji wydał negatywną opinię na podstawie stwierdzenia braku istotnych elementów programu i informacji szczegółowych, które pozwoliłyby w pełni zweryfikować zaplanowane działania. Pomimo, że zaplanowana interwencja z zakresu ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy (PFMT) w populacji kobiet z NTM jest zgodna z rekomendacjami.
Zaproponowanych w projekcie celów programowych, wg Prezesa AOTMiT, nie sformułowano poprawnie. Cele programowe, zgodnie z zasadą SMART, powinny być sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i zaplanowane w czasie. Mierników efektywności również nie opracowano poprawnie i nie spełniają swojej funkcji umożliwiającej ocenę skutków programu.
Programem planuje się objąć niecały 1% populacji docelowej, co sprawia że efekty podejmowanych działań nie będą widoczne w ujęciu populacyjnym. W projekcie nie sprecyzowano kryteriów kwalifikacji do programu. Nie wiadomo na jakiej podstawie kieruje się uczestniczki do zaplanowanych działań. Brakuje wskazania, czy każdy rodzaj NMT będzie kwalifikował do udziału. Zasadne jest zaplanowanie kwalifikacji lekarskiej, w trakcie której lekarz oceni stan pacjentki oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania lekarskie. Zaplanowana interwencja zgadza się z wytycznymi.
Ważnym elementem programów polityki zdrowotnej jest edukacja zdrowotna. Nie uwzględniono jej w przedmiotowym programie. Program zakłada małą liczbę uczestniczek, w stosunku do całej populacji docelowej. Dodatkowo uzasadnia wprowadzenie kwalifikacji do programu, która pozwoli skierować działania do osób najbardziej potrzebujących. Monitorowania i ewaluacji nie zaplanowano poprawnie. Budżet nie zawiera kosztów akcji informacyjnej.
Więcej: www.bipold.aotm.gov.pl