Pielęgniarska opieka domowa skierowana jest do osób niesprawnych w zakresie podstawowych funkcji życiowych. Najczęściej są to osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe bądź pacjenci po leczeniu szpitalnym. Nie wymagają już hospitalizacji, jednak ich stan nie pozwala im na samodzielność. Chory aby zakwalifikować się do tego typu świadczenia musi uzyskać do 60 punktów w teście oceny według skali Bartel.
Narodowy Fundusz Zdrowia szuka oszczędności dlatego też zapowiedział, że od przyszłego roku nie będzie płacił za w/w świadczenia. NFZ nie zamierza podpisywać nowych umów na tego typu usługi zaś obecne wygasają wraz z końcem roku.
Oburzeni są pacjenci a także środowisko pielęgniarskie. Nikt nie wyobraża sobie sytuacji, w której osoby chore, starsze, niesamodzielne zostaną bez opieki. W obronie swoich podopiecznych wystąpiły pielęgniarki i tak powstała inicjatywa społeczna ? Pielęgniarki dla swoich chorych. W ramach akcji będą promowane najbardziej pożądane zmiany w opiece pielęgniarskiej. Inicjatorzy akcji zamierzają również informować media o ograniczeniach w dostępie do opieki pielęgniarskiej a także nawiązywać współpracę z parlamentarzystami domagając się od nich zajęcia stanowiska w sprawie. W ramach wspomnianej akcji do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do członków sejmowej i senackiej komisji zdrowia, Prezesa NFZ oraz Ministra Zdrowia zostało wystosowane pismo w sprawie legalności działań dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ odnośnie odmowy podpisywania umów o wykonywanie świadczeń pielęgniarki POZ – zadaniowa forma finansowania.
Szczegóły można znaleźć pod poniższymi adresami: