Złożony w ubiegłym roku wniosek Stowarzyszenia „UroConti” o zakwalifikowanie neuromodulacji stosowanej w terapii nietrzymania moczu do katalogu refundowanych procedur szpitalnych otrzymał oficjalną odpowiedź. Jak podaje informacja zamieszczona na stronie internetowej Stowarzyszenia, resort zdrowia poinformował organizację o przekazaniu wniosku do Agencji Ocen Technologii Medycznych w celu przygotowania rekomendacji dla zakwalifikowania neuromodulacji krzyżowej jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego z budżetu państwa.
Informacja ta została również zamieszczona na stronie internetowej AOTM (Agencji Ocen Technologii Medycznych). Świadczenie neuromodulacji znajduje się na liście świadczeń oczekujących na wydanie rekomendacji AOTM, będącej podstawą do wydania decyzji o refundacji danej procedury przez Ministerstwo Zdrowia.
Dla przypomnienia w czerwcu br. roku przeprowadzono pionierską operację wszczepienia stymulatora InterStim (neuromodulacji) leczącego, za pomocą impulsów elektrycznych, objawy nietrzymania moczu (NTM). Pierwsze wszczepienie neurostymulatora dawało pacjentom nadzieję, że metoda ta wkrótce będzie dostępna w kraju.
Niestety na mocy decyzji resortu zdrowia do momentu wydania rekomendacji AOTM refundacja neuromodulacji nie jest możliwa. Informacja ta zapewne zmartwi pacjentów borykający się z problem nietrzymania moczu, którzy od lat czekają na zmiany i dostęp do nowoczesnych metod, takich jak neuromodulacja.
Więcej informacji: www.uroconti.pl